Adenovirüs kaynaklı göz iltihabı vakalarında salgın düzeyinde…

Paylaş

Türkiye’deki göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği, özellikle solunum yolu hastalıklarına yol açmasıyla bilinen adenovirüslerin, gözlerde de ciddi enfeksiyonlara sebep olabileceği konusunda uyardı. Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Enfeksiyon Birimi Başkanı ve Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ulviye Yiğit, adenovirüsten etkilenen gözlerdeki şikayetlerin haftalarca devam edebildiğini, virüsün çok hızlı bir şekilde özellikle aile içi bireyleri arasında bulaştığını belirterek hastalığın görme kayıplarına dahi yol açabildiğine dikkat çekti. 

Paylaş

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ulviye Yiğit, halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit adı verilen göz iltihabı vakalarında son haftalarda hızlı bir artış olduğunu belirterek, pandemi önlemlerinin gevşetilmesiyle beraber virüs enfeksiyonlarının gözleri olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan adenovirüslerin, gözde de iltihaba neden olan türleri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yiğit, hastalığın bulaşıcılığının da çok yüksek olduğunu ve özellikle yakın temas, hijyene dikkat etmemek ve el göz teması ile hastalığın aile bireyleri arasında hızla yayılabildiğini, en çok da anaokulu gibi küçük yaş grubunda temasın engellenmesinin daha zor olması nedeniyle riskin daha yüksek olduğunu aktardı.

Hızlı bulaşıyor, görme kaybı riski var

Paylaş

Hızlı bulaşıyor, görme kaybı riski var

Hastalığın çok hızlı yayıldığını özellikle aile içerisinde ya da çok yakın temaslı kişiler arasında bulaşıcılığının son derece yüksek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yiğit, “Sadece konjonktivit tablosunu daha sık görüyoruz. Konjonktivite kulak önünde adenopati yani lenf bezi büyümesi de eşlik ediyor. Eğer kornea dediğimiz gözün şeffaf tabakasının altında bulanıklık oluşursa, bunların tedavisi çok ayrı bir önem arz ediyor. Görme kaybına dahi yol açabiliyor.” dedi ve belirtileri şu şekilde sıraladı:

Adenoviral konjonktivit’lerde belirtiler genellikle temaslı olma durumundan birkaç gün sonrasında başlıyor. Tek taraflı başlasa da yüzde 50 kadar vakada bir hafta içinde diğer gözde de tutulum görülebiliyor. Gözde kızarıklık, sulanma, akıntı, ışığa hassasiyet ve kulak önü lenf bezinin büyümesi şikayetleri ile başlıyor. Kirpiklerde ciddi akıntı nedeniyle sabah gözler çok zor açılıyor.İltiaba bağlı olarak gözde batma, yanma, ağrı hissiİltihaplı gözlerde ışığa hassasiyetGözde belirgin kanlanma gibi rahatsız edici belirtiler söz konusu oluyor.Ardından etkilenecekse birkaç gün içerisinde diğer gözde de semptomlar görülebiliyor

3 HAFTADAN UZUN SÜREBİLİYOR

Paylaş

3 HAFTADAN UZUN SÜREBİLİYOR

Prof. Dr. Yiğit şöyle devam etti: “Kirpiklerde ciddi akıntı nedeniyle sabah gözlerin açılamaması, gözde belirgin kanlanma gibi rahatsız edici belirtilerle seyreden adenovirüs enfeksiyonlarının etkili bir tedavi yöntemi yok ancak semptomları geriletmeye yönelik tedaviler uygulayabiliyoruz.” diyor.

Adenovirüsün gözdeki semptomları 1 ila 3 hafta hatta daha uzun sürebiliyor, son derece acı verici olabiliyor. Özellikle ışığa hassasiyet çok rahatsız edicidir. Çok fazla batma, yanma, ağrı hissi olabilir. Her iki gözdeki şeffaf tabakanın alt tabakalarında oluşan bulanıklık varsa, görme kaybı da eklenince hastaların stresi bir kat daha artar.

Bu durumda olan kişilerin tedavisi daha özellikli bir önem arz ediyor.

Konjonktivit olan hastaların alması gereken önlemler

Paylaş

Konjonktivit olan hastaların alması gereken önlemler

Gözleri adenovirüs enfeksiyonundan korumanın en önemli yolunun, el göz temasını azaltmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yiğit, şu önlemleri sıralıyor:

Kişisel eşyalar, özellikle de göz makyaj ürünleri ortak kullanılmamalı.El göz teması olmamalı.Özellikle hastalık süresince kişi asla normal havlu kullanmamalı; tek kullanımlık kağıt havlu tercih etmeli.Bu süreçte yastık kılıfları mümkünse her gün değiştirilmeli.Kontak lens kullanıcıları da son derece dikkatli olmalı ve hastalık süresince lens kullanımına ara vermeli.Virüs ile temas etmiş lensleri ile birlikte lens kapları da imha edilmeli.

GÖZLERE SOĞUK/ILIK SU KOMPRESİ YAPABİLİRSİNİZ

Paylaş

GÖZLERE SOĞUK/ILIK SU KOMPRESİ YAPABİLİRSİNİZ

Hastaların evlerinde gözlerine soğuk/ılık su kompresi yapabileceğini belirten Prof. Dr. Ulviye Yiğit, uyarılarını şöyle sürdürdü:

Çok temiz bir pamuk ve kaynamış su ya da çay kullanılması gerekir. Bunların hiçbir zararı yok. Ek olarak muayene sonrası önerilen antienflamatuar damlalar kullanılabilir. Ancak antibiyotik ve kortizonlu damlalar özel durumlar haricinde kullanılmamalıdır. 

Anaokulu ve ilkokul çocukları da risk altında

Paylaş

Anaokulu ve ilkokul çocukları da risk altında

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ulviye Yiğit, “bizim en sık karşılaştığımız riski artıran davranışlardan biri aile üyelerinden biri hasta olduğunda, ona verdiğimiz ilacı diğer aile üyelerinin de kendilerini korumak amacıyla kullanması” diyor.

Aile içi bulaşı hızlandıran durumlardan birisi bu. Çünkü damlalıkların ucu bir göz ile temas eder, sonra diğer bir kişi bunu kullanırsa yayılım daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Çocuk yaş grubunun ise çok daha riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Yiğit, sözlerine son verirken bu durumu da şu şekilde açıklıyor:

Çünkü anaokullarında bir çocukta varsa, öğretmenlerimiz ya da velilerimiz ne kadar çaba sarf ederse etsin, onları izole etmeniz mümkün olmuyor maalesef. O yüzden bu tür iltihaplar okul yaş grubunda çok daha hızlı yayılabiliyor.

göz hastalıkları adenovirüs konjonktivit belirtileri adenovirüs belirtileri

Related Posts

Yaz aylarında ‘geç saatte yemek’ kalp krizi riskini artırıyor!

Sıcaklıkların arttığı yaz mevsiminde, kalp rahatsızlıklarına bağlı vefatlar artıyor. Sıcak hava, sıvı kaybı ve beslenme bozuklukları, kalp …

Son bilgiler ışığında tüp bebekte doğru bilinen yanlışlar

– Çikolata kisti olan kadınlarda uzun tedavi protokolleri yerine kısa tedavi protokollerinin de etkin olduğu, ayrıca tüp bebek öncesi çikolata …

İsrail’de Tatlıses konseri

İbrahim Tatlıses İsrail’de sahneye çıktı. Batı Kudüs’teki konser yeri ‘Sultan’ın Havuzu’nda (Sultan’s Pool) sahne alan Tatlıses, binlerce kişinin …

“Bilinmeyene Doğru” bir seçki

Salt’ın Varşova Çağdaş Sanat Müzesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği standı Bilinmeyene Yanlışsız, 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihi ve …

Uzmanı açıkladı: Tekrarlayan düşüklere dikkat!

Trombofili olarak isimlendirilen, kandaki pıhtılaşma bozukluğunun akciğer embolisi riskini besbelli ölçüde artırdığını belirten Göğüs …

Uzmanlar açıkladı: Yalnızca üç saniyelik idmanlar bile zindeliğinizi artırabilir

Spor yapmaya üşeniyor musunuz? İdman yapma kararı alıp sonra başlamadan bırakıyor musunuz? O vakit uzmanların size düzgün bir haberi var. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.