Aliyev’den Ermenistan’a tarihi ikaz: Şayet devam ederse…

Aliyev, Bakü’de Nizami Gencevi Memleketler arası Merkezi tarafından düzenlenen 9. Global Bakü Forumunun açılışında konuştu.

Ermenistan’ın Karabağ konusunda taleplerine değinen Aliyev, Azerbaycan’da “Dağlık Karabağ” isminde bir idari ünite bulunmadığını hatırlattı, Ermeni tarafından bu bahse yapılacak rastgele bir göndermenin yeni çatışmaya yol açacağı ihtarında bulundu.

Aliyev, Ermenistan’dan Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda birtakım beyanlar duymaya başladıklarını belirterek, bunun yararsız ve Ermenistan için tehlikeli bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

Dağlık Karabağ Özerk Vilayetinin 1991’de Azerbaycan parlamentosunun kararıyla feshedildiğini hatırlatan Aliyev, “Ermenistan hükümeti bunu anlamalı ve tarihi tekrar yazmaya çalışmaktan vazgeçmelidir. Ermenistan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sorgulamaya devam ederse, Azerbaycan’ın diğer seçeneği kalmayacak ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü sorgulayacaktır.” dedi.

Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü sorgulamaya tarihî olarak da haklarının bulunduğunu belirten Aliyev şunları kaydetti:

“Son yüzyılın tarihi, Sovyet hükümetinin 1920’de Azerbaycan’ın tarihi bölgesi olan Zengezur’u kopararak Ermenistan’a verdiğini açıkça gösteriyor. Bu nedenle, Ermenistan Karabağ’daki Ermeniler için statü talep ediyorsa, Azerbaycan neden Batı Zengezurlu Azerbaycanlılar için statü talep etmesin. Zira oranın tamamında Azerbaycanlılar yaşıyordu. Bu mevzu çıkmaz bir duruma neden olabilir. Ermenistan hükümeti, 2. Karabağ Savaşı’nın derslerini unutmamalı, bu dersleri âlâ öğrenmeli ve Azerbaycan’a karşı rastgele bir toprak argümanından kaçınmalıdır.”

MİNSK KÜMESİNE GEREK KALMADI

Karabağ probleminin tahlili için kurulan, ABD, Rusya ve Fransa’nın eş başkanlığını yürüttüğü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Kümesinin faaliyetlerine de değinen Aliyev, “Minsk Kümesi 28 yılda hiçbir sonuç elde etmedi. Azerbaycan Karabağ sıkıntısını çözdüğü için Minsk Kümesine da gerek kalmadı. Rusya-Ukrayna savaşından sonra Minsk Kümesi eş liderlerinin bir ortaya gelmesinin mümkün olmadığını herkes anlıyor. Minsk Kümesinin eş başkanlık kurumunun faaliyet göstermeyeceğine ait birtakım iletiler aldık. Artık emekli olma vakitleri geldi.” halinde konuştu.

Foruma Aliyev’in yanı sıra Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Şefik Caferoviç ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili de katıldı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da foruma katılarak konuşma yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.