Barzani, Türkiye Yerine Teröristleri Tercih Etmeni…

Terör örgütünün peşmergeye yönelik saldırısının, bölgede Barzani yönetimini yok etmeyi amaçladığının açık bir göstergesi olduğunu güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, açıkladı.

Irak’ın kuzeyinde sürmekte olan saldırılarda Terör örgütü PKK’nın son 3 günde 6 peşmergeyi öldürdüğü bildirildi.

Uzun zamandır bölgeyi kendine üs edinen eli kanlı terör örgütüne karşı bir adım atmayan Barzani yönetimi, teröristlere kucak açmanın bedelini ağır ödüyor.

6 peşmergesi için intikam yemini eden Mesut Barzani, PKK’nın bölgede sadece kendi varlığını kabul ettirmeye çalıştığını geç de olsa fark etti, ama iş işten geçti.

BARZANİ, TERCİHLERİNİN BEDELİNİ ÖDÜYOR

Irak’ın kuzeyindeki son durumu katıldığı haber sitesinde değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Abdullah Ağar, Barzani’nin önünü alması gereken tehdidin, aslında kendi varoluşunu tehdit ettiğini gördüğünü ifade etti.

”Barzani, yapmış olduğu siyasi ve stratejik tercihlerinin bedelini ödüyor” diye konuşan Abdullah Ağar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

”PKK ile hak ettiği şekilde mücadele etmemenin sonuçlarıyla karşı karşıya. Bir gerçek var. PKK adım adım, son derece sistematik bir şekilde bölgede inisiyatifini artırıyor. Barzani bununla mücadele etmek zorunda, çünkü onu yok edecek.”


TÜRKİYE, BAŞKA ÜLKELER GİBİ BARZANİ’Yİ MANİPÜLE ETMEDİ

”Türkiye, İsrail’in, bazı Avrupa ülkelerinin, ABD’nin ve bir takım Arap devletleriyle İran’ın yaptığı gibi Barzani yönetimini manipüle etmedi. Tam aksine karşılıklı fayda çerçevesinde bir işbirliği istedi. Ancak Barzani, terör örgütüne karşı topa girmedi. Türkiye, meşru bir güç olarak Barzani yönetimini PKK’ya karşı destekleyecektir. Irak Bölgesel Yönetimi, Türkiye ile birlikte hareket ettiği sürece orada varlığını sürdürebilmiştir. Ancak Barzani, batılılar tarafından kullanılmıştır.”

BARZANİ YÖNETİMİ, TÜRKİYE’NİN YANINDA YER ALMALI

”Yaşananlar, mücadele etmeden, manipülasyonlar üzerinden bir fayda üretmeye çalışmanın bir bedelidir bu. Barzani, ABD, İsrail, İran, Arap ülkeleri ve AB devletleriyle ilişkiye girerse sonuçları böyle oluyor. Barzani’den Türkmenlere daha çok sahip çıkmasını beklerdim. İyi bir şeyler yapmak için hiçbir zaman geç değildir. Türkiye Cumhuriyeti, kadim ve güçlü bir devlet olduğunu en zayıf olduğu anda bile göstermiştir. Ümit ederim bunu görür ve PKK’ya karşı yanımızda bir pozisyon alır.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir