Başkent Moskova’da Türk ve Rus Yetkililer Gündem M…

Rusya ve Türkiye dışişleri yetkilerinin başkent Moskova’da Suriye meselesi için toplandığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından tarafından dün yapılan yazılı açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında Türk ve Rus heyetleri 7 Haziran 2021 tarihinde Moskova’da bir araya geldi.

SURİYE KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ

Suriye’deki son durumun gündeme alındığı görüşmede, Suriye’nin egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılığı tekrardan teyit edildi.

Gerçekleşen görüşmede, Türkiye ve Rusya arasında Suriye’de askeri eylemlerin durdurulması ve uluslararası teröristler ile mücadele edilmesine dair yapılan anlaşmaların uygulanmasından memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Suriye meselesine dair Astana Formatında 16. Uluslararası Toplantı’nın hazırlık sürecinin gündeme alındığı görüşmede, Cenevre’de Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışması dahil Suriyeliler arasındaki siyasi sürecin başlatılması konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

LİBYA MESELESİ

Libya meselesinin de gündeme alındığı görüşmede, Libya’da 24 Aralık 2020 tarihinde yapılacak seçimler bağlamında askeri, siyasi ve ekonomi alanında gelişmelerin ifade edildiği belirtildi.

Yapılan görüşmede, Türkiye ve Rusya arasında Libya krizinin çözümüyle ilgili diyaloğun sürdürülmesi konusunda mutabık kalındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir