Biden, Suudi Prens Muhammed bin Selman ile görüştü: Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdim

Reuters

ABD Lideri Joe Biden, Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü. Biden, görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini ve bu cinayetten Prens’in şahsi sorumluluğu olduğuna inandığını ona söylediğini belirtti.

Görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Biden, “Kaşıkçı’nın başına gelenler feciydi… Bir daha bu türlü bir şey olması halinde karşılığını ziyadesiyle alacaklarını net bir formda söz ettim” dedi.

Biden, insan hakları sicili nedeniyle daha evvel Suudi Arabistan’ı dışlayacağını söylemişti.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesi akabinde yaptığı bu ziyaret nedeniyle Biden tenkitlere maruz kaldı.

Biden, “Bu bahsin benim için ve ABD için hayati değerde olduğunu net bir biçimde söz ettim” dedi.

Biden, görüşmeler için “Umarım ilgilerde daha geniş bir olağanlaşmaya yol açar” tabirini kullandı.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın İsail’e hava alanını yine açmasının da kıymetli bir gelişme olduğu belirtildi.

ABD ve Suudi Arabistan ortasında 5G ve 6G taşınabilir teknolojisi ve siber güvenlik alanında işbirliği yapılacağı duyuruldu.

SUUDİ ARABİSTAN, İSRAİL’E HAVA ALANINI AÇTI

Eleştirier karşısında, bu ülkeyle bağları koparmak istemediğini söyleyerek ziyaretini savunan Lider Biden, Suudi Arabistan’a direkt İsrail’den uçtu. Bu, Suudi Arabistan’ın İsrail’e boykotu nedeniyle daha evvel yasaktı.

İsrail’i resmi olarak tanımayan ve bu ülkeye karşı bölgesel bir boykota öncülük eden Suudi Arabistan’ın, “tüm taşıyıcıların” hava alanını kullanmasına müsaade vereceğini duyurması, Biden ve İsrail’e yönelik uzlaştırıcı bir jest olarak değerlendirildi.

Biden, İran’a karşı İsrail’in bölgedeki entegrasyonunu bilhassa güvenlik ve savunma alanında genişletmeyi hedefliyor.

Suudi Arabistan ve İran bölgesel rakipler. İsrail İran’ı en tehlikeli düşmanı olarak görürken, İsrail’in var olma hakkını tanımayan İran da tekraren ortadan kaldırılması davetinde bulundu.

İran’la ilgili karşılıklı telaşlar Suudi Arabistan ve İsrail ortasında gayri resmi seviyede güvenlik ve istihbarat bağlarının kurulmasına yol açtı.

Suudi Arabistan uzun vakittir ABD’nin kıymetli bir bölgesel müttefiki, büyük bir petrol üreticisi ve ABD’den milyarlarca dolarlık silah satın alıyor.

Ancak son yıllarda ABD’nin Asya’ya yönelmesi, Orta Doğu’daki güçlerini ve hava savunma kapasitesini geri çekmesi ve Biden’ın dış siyasetinde insan haklarına öncelik verdiğini ilan etmesiyle bağlantılar gerildi.

ABD-Suudi münasebetleri, Washington Post için yazan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de öldürülmesiyle bu tansiyon en üst seviyeye ulaştı.

EPA Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda öldürülmüştü

ABD istihbarat kurumları, Veliaht Prens Muhammed’i cinayeti onaylamakla suçladı. Prens savları reddetti ve Suudi savcılar “haydut” olarak niteledikleri Suudi casuslarını suçladı.

Biden, 2019’da başkanlık kampanyası yürütürken, Kaşıkçı’yı öldürdüğü için Suudi Arabistan’ı “parya” haline getirme kelamı vermişti.

ABD’de petrol fiyatlarının rekor düzeylere yaklaştığı bir periyotta gerçekleşen bu ziyarette Biden’ın Suudi yetkilileri üretimi artırma taahhüdünde bulunmaya zorlaması bekleniyor.

Beyaz Saray, Biden’ın Prens Muhammed ile görüşmesini kıymetsiz göstererek, Cumartesi günü Cidde’de katılacağı bir konferansta öbür Arap önderlerle de görüşeceğini kaydetti.

Related Posts

Suriye’de ABD üssüne SİHA saldırısı

ABD öncülüğündeki koalisyondan yapılan yazılı açıklamada; Suriye, Irak ve Ürdün hudut üçgeninde yer alan Tanıf bölgesindeki askeri noktaya, hava …

Inter ve Milan, Ronaldo’yu reddetti

Milan ve Inter, Manchester United’dan ayrılması beklenen Cristiano Ronaldo’yu reddetti. İtalyan basınında yer alan haberde, Portekizli yıldızın …

Kılıçdaroğlu CHP Gençlik Kolları başkanları ile buluştu: Yurt sorunu en geç bir yılda bitecek

GÖKÇE KARAKÖSE, ÖZGÜR KUMANOVALI İstanbul DHA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu dün CHP …

Sulama kanalında kaybolan Abdullah’ın cansız vücudu bulundu

Olay, dün saat 10.00 sıralarında, Yüreğir ilçesi Levent Mahallesi’nde meydana geldi. Abdullah Bucak, serinlemek için Devlet Su İşleri’ne (DSİ …

ABD ile Tayvan 84 milyon dolarlık Patriot muahedesi imzaladı

Çin’le tansiyon sürerken Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı, Patriot PAC-3 füzelerinin bakım ve tamirat süreçleri için ABD ile 2,52 milyar 84,15 …

Rus güçlerinden Nikopol’a hücum: 3 kişi öldü

Ukrayna’da Nikopol Belediyesi Lideri Aleksander Sayuk, Dniptopetrovsk bölgesine bağlı Nikopol’un sabah saat 01.00’den itibaren çok namlulu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.