Biden’den Bitcoin Fiyatını Etkileyecek Önemli Açıklama!

ABD Başkanı Biden, ABD’nin başının belası olan enflasyonu düşürmekten bahsediyor. Uzmanlara göre, Federal Reserve, Biden’ın enflasyonu düşürme konusundaki devam eden iyimserliği ışığında 25 baz puana sadık kalırsa, Bitcoin (BTC) yeniden ivme kazanabilir.

Biden enflasyonu düşürme konusunda kararı ve umutlu!

ABD Başkanı Joe Biden, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladığı olumlu istihdam raporunun ardından ABD ekonomisinin ‘doğru yönde ilerlediğini’ belirtti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere rapor, Şubat ayı içinde 205 bin olan beklentilerin üzerinde 311 bin yeni iş yaratıldığını gösterdi. Biden, Federal Reserve’in yaklaşan faiz artırımlarının daha kademeli ve daha az agresif olma olasılığına ilişkin iyimserliğini sürdürdü.

Cuma günü Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada ülkedeki enflasyonun geçen yaza göre %30 daha düşük bir seviyeye gerilediğini söyledi. ABD Başkanı, tarım dışı istihdam verilerini “iyi işler raporu” olarak selamlarken, Kongre’nin hazırladığı ekonomik planın tam da olması gerektiği gibi işlediğini vurguladı. Bu doğrultuda Biden, şu ifadeleri vurguladı:

Ekonomimizin geçen ay 300.000’den fazla yeni iş yarattığını bildirmekten mutluluk duyuyorum. Bu bir tesadüf değil. Ekonomik planımız çalışıyor demektir.

Önümüzdeki hafta açıklanacak olan TÜFE verileri hakkında konuşurken Biden umutlu kaldı ve bunun ‘sağlam bir şekilde’ çıkacağından neredeyse emin olduğuna işaret etti. İstihdam raporu, Fed başkanının ABD Senatosu’ndaki bir duruşmadaki yakın tarihli ifadesine cevaben Federal Reserve’in faiz oranlarını 50 baz puan artıracağına dair artan söylentileri ortadan kaldırmaya yardımcı oldu. Bunun yerine, resesyonun yakın zamanda gerçekleşmesinden çok uzak olduğuna dair işaretler sağladı.

Bitcoin fiyatı için ne anlama geliyor?

Uzmanlara göre bu, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri gibi riskli varlıklar için önemli bir rahatlama kaynağı olabilir. Bunun nedeni, Fed’in önceki 25 baz puanlık oran artışını sürdürmesi durumunda, daha büyük kripto piyasasının ivmede bir artışa tanık olabilmesi. Ancak Fed’in beklenmedik bir adım atması, halihazırda düşüş eğiliminde olan piyasada daha da fazla sıkıntıya neden olabilir.

Federal borç tavanının yükseltilmesiyle ilgili yaklaşan tartışmanın ışığında Biden, Cuma günü ekonomik stratejisini Cumhuriyetçilerinkiyle bir kez daha yan yana koydu. Onların ‘umursamaz dillerinin’ ABD ekonomisinin toparlanmasına yönelik en büyük tehdidi oluşturduğunu iddia etti. Mevcut durumda Bitcoin, günlük bazda %4,1 düşüşle kritik 20 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Lider kripto para, haftalık bazda ise %10’un üzerinde değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir