Bilim insanları “acı hissedebilen” yapay cilt geliştiriyor

Bilim insanları, İskoçya’da oluşturulan yeni bir yapay deri çeşidinin bir gün robotlara “insan düzeyine yakın” dokunma hassasiyeti sağlayabileceğini söyledi.

İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’nde geliştirilen elektronik cilt, insan hudut sisteminden ilham alıyor.

Times’ın haberine nazaran, araştırmada yer alan isimlerden Glasgow Üniversitesi’nden Fengyuan Liu, “Gelecekte, bu araştırma robotların dünyayı keşfetme ve dünyayla yeni yollarla etkileşim kurmasını sağlayan daha gelişmiş bir elektronik cildin temeli olabilir. Ya da insan düzeyine yakın dokunma hassasiyetine sahip protez uzuvlar inşa etmek için de kıymetli bir çalışma niteliği taşıyor” dedi.

Robotlara dokunma hissine emsal bir şey sağlamak, uzmanlar tarafından onları daha kullanışlı hale getirmenin anahtarı olarak görülüyor.

ROBOT YAPMAK İÇİN GÜÇLÜ BİR ATAK

Dokunsal geri bildirim, insanların farklı boyut ve dokudaki objeleri tutarken tutuşlarını ayarlamalarına imkan tanır.

Benzeri yeteneğe sahip bir robot asistanı, örneğin ağır bir cam şişeden sıvı dökmekten narin bir yumuşak meyve modülünü almaya kadar günlük vazifeler ortasında süratle geçiş yapabilir.

Uzmanlar, sanayide tehlikeli unsurları işlemek, uzay araştırmaları yahut ameliyatlara yardımcı olmak için daha hünerli robotlar kullanılabileceğini belirtiyor.

Yeni sistem, bir basınç sensörleri ağı içeren esnek bir plastik gereçle kaplanmış, eklemli, insan biçimli bir robotu içeriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.