Borsanın rekorlara devam etmesi bekleniyor

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, hazirandaki yüzde 5,6’lık düşüşünün akabinde geçen ay yüzde 7,8 kıymet kazanırken, global çapta devam eden risklere rağmen ağustos ayına müspet başlayan endeksin açıklanan finansal sonuçların da takviyesiyle ay boyunca yeni tepeleri test etmesi bekleniyor.

Küresel çapta enflasyonist baskıların sürmesi ve bu paralelde giderek şahinleşen merkez bankalarının yanı sıra Rusya-Ukrayna tansiyonu ile devam eden jeopolitik riskler, temmuz ayında da yatırımcı fiyatlamalarına istikamet veren gelişmeler oldu.

Söz konusu gelişmelere rağmen getiri arayışı süren yatırımcıların alımları ile BIST 100 endeksi dünya borsalarından olumlu ayrışmaya devam etti ve temmuz ayını yüzde 7,8’lik artışla 2.592 puandan tamamladı. Endeks böylelikle aylık bazda tarihinin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Bu hafta jeopolitik risklere ABD-Çin tansiyonunun eklenmesine rağmen, BIST 100 endeksi ikinci çeyreğe ait şirket finansal sonuçlarına ait olumlu beklentilerin de dayanağıyla ağustos ayına olumlu başladı ve günlük kapanış rekorunu da 2.656 puana taşıdı.

Bugün de 2.681 puana kadar çıkan endeks, böylelikle haziran ayında 2.685 puanla gördüğü tarihi doruğuna yaklaşırken analistler, global çapta enflasyonist baskılar, jeopolitik riskler ve “şahin” para siyasetlerine rağmen yatırımcı risk iştahının ağustos ayında canlı kalmasını beklediklerini belirtiyor.

Borsa, yılbaşından bu yana yüzde 40’ın üzerinde getiri sağladı

Vakıf Yatırım Yöneticisi Altan Aydın, BIST 100 endeksinin haziran ayında 2.684 puanı görmesinin akabinde yurt içindeki kimi düzenlemeler ve yurt dışı piyasaların tesiriyle yüzde 5,6 bedel kaybettiğini anımsattı.

Endeksin, temmuz ayında ise 2.365 puanın üzerinde bir plato oluşturduğunu ve ay içinde 2.594 puana kadar yükseldiğini anlatan Aydın, “Aynı periyotta S&P 500 endeksi yüzde 9,5, Nasdaq endeksi yüzde 14, MSCI Dünya endeksi yüzde 8 yükseldi. Bu açıdan bakıldığında global pay piyasalarına paralel bir seyir izlendiği düşünülebilir fakat yıl başından bu yana bakıldığında çok daha düzgün bir performans mevcut. BIST 100 endeksi yılbaşından bu yana yüzde 40’ın üzerinde kıymet kazandı ve TL bazında tarihi tepe düzeylere epeyce yaklaştık.” diye konuştu.

Aydın, kelam konusu yükselişin birden fazla sebebi olduğunu, fakat en ağır basan faktörlerin ikinci çeyrek şirket finansal sonuçları ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımları sonucu şekillenen iktisada ait beklentiler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“ABD’de haziranda yüzde 3,50 düzeyine yükselen 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,52’lere kadar geriledi. Buna uzun vadeli enflasyon beklentileri yahut zayıflayan büyüme beklentileri sebep olmuş olabilir lakin pay piyasaları üzerindeki baskıyı bir nebze de olsa rahatlattığı açık. Öte yandan içeride yılın birinci çeyreğinde güçlü finansal sonuçların, enflasyonun da tesiriyle ikinci çeyrekte de güçlü gelmeye devam edeceği beklentisi alımları tetikledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aylık dataları de ikinci çeyreğe ait fikirleri güçlendirdi ve bankacılık endeksi, temmuzda hem sanayi endeksinin hem de BIST 100 endeksinin üzerinde performans gösterdi. İkinci çeyrek bilanço periyodunda bankalarda yüzde 400’ün üzerinde yıllık, yüzde 40’ın üzerinde de çeyreklik kar büyümesi öngörüyoruz. Finans dışı bölümlerde ise yıllık yüzde 196 kar büyümesi iddia ediyoruz. Bilanço beklentileri bu türlü olunca, ileriye dönük varsayımı fiyat yarar oranı tarihi düşük düzey olan 3,9 düzeyine kadar geriledi ve enflasyonist ortamda alternatifsiz getiri aracı olan borsa da talep gördü.”

Altan Aydın, yapılan değerlemelere nazaran BIST 100 endeksi için 12 aylık yüzde 25 potansiyel bulunduğunu, lakin gaye fiyatların bilanço devri sonrasında revize edilebileceğini söyledi.

Yatırımcılara pay seçimi yaparken yalnızca kar büyümesine değil, kar marjı, nakit akışı ve gerçek kar büyümesi üzere kıstaslara da odaklanmaları teklifinde bulunan Aydın, “Zira enflasyon nominal manada kimi kesimlerde illüzyon yaratabiliyor. Bölüm bazında bankacılığın yanı sıra, elektrik, havacılık ve perakende bilanço devrinde öne çıkabilir.” dedi.

“Sektörel ayrışmalar yaşanabilir”

Yatırım Finansman Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serhan Yenigün, temmuz ayında yüklü olarak global piyasalara paralel formda Fed’in alacağı aksiyonların, ABD’de resesyon tartışmaları ve artış eğilimini sürdüren enflasyon bilgilerinin takip edildiğini söyledi.

Yurt içinde bayram tatillerinin de yaşandığı temmuz ayında, BIST 100 endeksinin yüzde 7,8 yükseldiğine işaret eden Yenigün, şunları kaydetti:

“Ağustos ayına da olumlu bir başlangıç yapıldığını görüyoruz. Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin ikinci çeyrek finansal sonuçlarının da izlendiği bir devirdeyiz. Genel beklentiler güçlü sonuçlara işaret ederken, açıklanan sayılar da bu beklentileri büyük oranda karşılıyor. Global tarafta iktisat temelli ya da jeopolitik risklerde besbelli bir artış yaşanmadığı sürece BIST 100 endeksindeki olumlu seyrin bu ay da devam edeceğini düşünüyoruz. Açıklanan şirket finansalları hasebiyle ay genelinde sektörel ayrışmalar yaşanabilir. Yurt içinde ayrıyeten TL’nin seyri ve ülke risk primlerini takip ettiğimiz CDS bedelleri de yakından izlenecektir.”

KAYNAK: AA

Related Posts

İhracatcıya nakit hibe! Yeni destekler yolda

İhracatla ilgili genel politikalarının belirlenmesinin en önemli görevleri olduğunu ve bunu sivil toplum kurumlarıyla geliştirdiklerini …

Şok’ ta yarın çılgın eserler sizi bekliyor! İşte Şok 10 Ağustos aktüel kataloğu

3 büyük zincir marketlerinden biri olan Şok, 10 Ağustos aktüel kataloğunu yayınlaması ile birlikte tüketicinin meraklı sorularını gidermiş oldu …

Robinhood’dan Büyük Duyuru: Bu 2 Altcoin Listeleniyor!

Piyasa değerine göre ilk 30 arasında yer alan 2 popüler altcoin Robinhood’da listelendi. Geçtiğimiz saatlerde yapılan duyurunun ardından fiyatlar …

Antalya’ya hava yoluyla gelen turist sayısı 7 milyonu geçti

Antalya’ya hava yoluyla gelen turist sayısı 7 milyonu geçti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, toplumsal medya hesaplarından yaptığı duyuruda, turizm …

EPDK 13 şirkete lisans verdi

EPDK’nin bahse ait ilanı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna nazaran, elektrik piyasasında 2 şirkete üretim lisansı, 4 şirkete …

SHIB 3 Sıcak Gelişmeyi Duyurdu! “Bu Seviyeler Kırılabilir”

Shiba Inu (SHIB), küresel benimsenmesini hızlandıracak 3 önemli ortaklığı duyurdu. Bu esnada SHIB fiyatı %39’luk bir patlamanın eşinde konsolide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.