Bülent Arınç’tan ‘Gezi Davası’ çıkışı

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Gezi Davası’nda verilen hapis cezası kararlarına tepki gösterdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir Müslüman olarak ‘nas’lar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim” sözlerine de gönderme yaptı. Arınç, “Adaletli ve adil olmak naslardan biridir” dedi.

SİYASET 27.04.2022 13:10

Bülent Arınç'tan 'Gezi Davası' çıkışı

Abone Ol google-news

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Gezi Davası’ndan çıkan hapis cezalarının ardından çıkış yaptı.

Sure paylaşarak kararlara gönderme yapan Arınç, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faize ilişkin yaptığı ‘nas’ açıklamalarına da değindi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Arınç, şu ifadere yer verdi:

“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutun, adalete şahitlik eden kimseler olun. Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvaya daha uygundur. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Maide/8)

Bir başka Ayet-i Kerime’de ise şöyle şöyle zikrediliyor: “Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı, akrabaya karşı cömert olmayı emreder, hayasızlığı, kötülüğü, zorbalığı yasaklar.” (Nahl/90)

“Adl” sıfatı Rabbimizin isimlerinden birisidir. Bir mümin olarak her işimizde adaletli olmalıyız. Adalet konusu, Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde defalarca müminlere bir talimat olarak verilmiştir. Yani bir bakıma adaletli ve adil olmak naslardan biridir.

Toplumun her bir ferdinin en temel ihtiyaçlarından olan adalet, öncelikle adil yargılanma hakkı üzerine inşa edilmelidir. Bu hakkın güvenilirliği, eğer toplum nezdinde erozyona uğrar ise vicdanlarda onulmaz yaralar açılmasına sebep olur.

Normatif hukuk kuralları da, inancımız da bu konunun önemini net şekilde ortaya koyar. Ekmek, su ve hava gibi ihtiyacımız olan adalete bir an önce kavuşmamız ümidiyle Kadir Gecenizi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Rabbim cümlemizi takva sahibi kullarından eylesin.”

“Ey iman edenler!

Allah için hakkı ayakta tutun, adalete şahitlik eden kimseler olun. Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvaya daha uygundur. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”

(Maide/8)

— Bülent Arınç (@bulent_arinc) April 27, 2022

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE GÖNDERME

Arınç’ın paylaşımında kararlara tepki olarak yaptığı adalet vurgusunda kullandığı ‘bir bakıma adaletli ve adil olmak naslardan biridir’ sözleri akıllara AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faize ilişkin “Bizim silahımız Nas” ifadelerini getirdi.

Erdoğan’ın ‘nas’ açıklamalarının ardından dolar ve euro artışa geçmişti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

‘Korona salgını henüz bitmedi’

Aralık 2019’da dünyanın gündemine bomba gibi düşen COVID-19 pandemisi, aşılama ve kısıtlama tedbirleriyle birlikte düşüşteydi. Pandeminin Dünya …

Meteorolojiden 12 vilayet için uyarı! Kuvvetli geliyor

Yurdun kuzey ve iç kısımlarının kesimli ve yer yer çok bulutlu, Akdeniz’in iç kısımları, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç bölümleri, Orta ve Doğu …

Trabzonspor, Trezeguet transferini bitirdi

Gelecek dönem hem ligde hem de Avrupa’da başarılı olmak için transferlerle takımını güçlendiren son şampiyon Trabzonspor, 5. imzayı Trezeguet’ye …

‘Maskeye devam edilmeli’

MERT İNAN/İstanbul – Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020’den bu yana görülen toplam vaka sayısı 15 milyon 123 bin 331 …

Aile tabiplerinden 2 günlük iş bırakma hareketi

Birçok aile tabibi, farklı kentlerden gelerek Ankara Kent Hastanesi önünde bir ortaya geldi. DHA’nın haberine nazaran; küme ismine Aile …

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ve Almanya Başbakanı Scholz ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın başşehri Madrid’de NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nin ikinci gününde gerçekleştirilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.