Dünya Bankası’ndan besin krizine 30 milyar dolarlık kaynak

Dünya Bankası, ülkelerin güç ve gübre arzını, ekim ve mahsul randımanını artırmak ve ihracat ile ithalatı engelleyen, besinleri biyoyakıta yönlendiren yahut gereksiz depolamayı teşvik eden siyasetleri kaldırmak için siyasetler üretiyor.

Dünya Bankası, bu emel doğrultusunda, gelecek 15 ay içinde besin güvensizliğini gidermek için 30 milyar dolarlık kaynak ayrılacağı bildirildi.

Tarım, beslenme, toplumsal müdafaa, su ve sulama üzere alanlardaki mevcut ve yeni projelerle devam eden besin güvenliği krizine müdahale edileceği belirtilen açıklamada, ayrılacak finansmanın emeli aktarıldı.

Kaynak, besin ve gübre üretimini teşvik edecek

Dünya Bankası’nın ayıracağı kaynak, besin ve gübre üretimini teşvik etme, besin sistemlerini geliştirme, ticareti kolaylaştırma ve kırılgan hanehalkları ile üreticileri destekleme gayretlerini da içereceği kaydedildi.

Banka kaynak için ülkelerle çalışıyor

Açıklamada, bankanın besin güvenliği krizine cevap vermek için 12 milyar dolarlık yeni projelerin hazırlanması konusunda ülkelerle birlikte çalıştığı aktarıldı. Bankanın besin ve beslenme güvenliğiyle ilgili mevcut projeler için de 18,7 milyar dolarlık kaynağı olduğuna işaret edilen açıklamada, bankanın tüm finansman araçlarından yararlanacağı ve bunların analitik çalışmalarla tamamlanacağı tabir edildi.

“Gelecekteki üretim artışlarına ait net açıklamalar yapılması önemli”

Dünya Bankası Lideri David Malpass, besin fiyatlarındaki artışların en fakir ve kırılgan kesim üzerinde yıkıcı tesirler yarattığını belirtti.

Malpass, “Piyasaları bilgilendirmek ve istikrara kavuşturmak için ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak gelecekteki üretim artışlarına ait net açıklamalar yapmaları kritik ehemmiyet taşıyor.” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.