Dünya Bankası’ndan besin krizine karşı 30 milyar dolarlık kaynak

Banka, global besin krizine müdahale için planlanan hareketleri açıkladı.

Dünya Bankasından yapılan açıklamada, gelecek 15 ay içinde besin güvensizliğini gidermek için 30 milyar dolarlık kaynak ayrılacağı bildirildi.

Tarım, beslenme, toplumsal muhafaza, su ve sulama üzere alanlardaki mevcut ve yeni projelerle devam eden besin güvenliği krizine müdahale edileceği belirtilen açıklamada, kelam konusu finansmanın besin ve gübre üretimini teşvik etme, besin sistemlerini geliştirme, ticareti kolaylaştırma ve kırılgan hanehalkları ile üreticileri destekleme eforlarını da içereceği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın besin güvenliği krizine cevap vermek için 12 milyar dolarlık yeni projelerin hazırlanması konusunda ülkelerle birlikte çalıştığı aktarıldı.

Bankanın besin ve beslenme güvenliğiyle ilgili mevcut projeler için de 18,7 milyar dolarlık kaynağı olduğuna işaret edilen açıklamada, bankanın tüm finansman araçlarından yararlanacağı ve bunların analitik çalışmalarla tamamlanacağı söz edildi.

DÖRT ÖNCELİK BELİRLENDİ

Açıklamada, Dünya Bankası Kümesi’nin besin krizine yönelik global karşılığının dört önceliği olduğu belirtilerek, bunların üretimi ve üreticileri destekleme, ticareti kolaylaştırma, kırılgan hanehalklarını destekleme ve sürdürülebilir besin ile beslenme güvenliğine yatırım yapma olduğu vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Lideri David Malpass, besin fiyatlarındaki artışların en fakir ve kırılgan kesim üzerinde yıkıcı tesirler yarattığını belirtti.

Malpass, “Piyasaları bilgilendirmek ve istikrara kavuşturmak için ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak gelecekteki üretim artışlarına ait net açıklamalar yapmaları kritik kıymet taşıyor” tabirini kullandı.

Dünya Bankası Lideri Malpass, ülkelerin güç ve gübre arzını artırmak, çiftçilerin ekim ve mahsul randımanını artırmalarına yardımcı olmak ve ihracat ile ithalatı engelleyen, besinleri biyoyakıta yönlendiren yahut gereksiz depolamayı teşvik eden siyasetleri kaldırmak için ortak efor göstermesi gerektiğini vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.