Elon Musk’a şok! Twitter yatırımcıları dava açtı

Davada, Musk’ın California şirket maddelerini birkaç yoldan ihlal ettiği sav ediliyor. Musk, yanlış beyanlar ve piyasa manipülasyonu ile Twitter’ın San Fransisco’daki ana merkezinde kaos yaratması nedeniyle “görevi berbata kullanmakla” suçlanıyor.

Musk şirketi satın almak üzere Hisse başına 54,20 Dolar teklif etmişti. Lakin Musk’ın askıya alma kararının akabinde Twitter payları yaklaşık yüzde 27 oranında düştü.

Davada ayrıyeten Musk’ın Twitter’daki payını ve şirketin idare heyeti üyesi olma planını açıklamayı geciktirerek finansal olarak yarar sağladığı da belirtiliyor.

Ayrıyeten 95 milyondan fazla takipçisi olan Musk tarafından yapılan birkaç paylaşımın da “yanıltıcı” olduğunu tez ediliyor.

Bunların ortasında Musk’ın uydurma hesapların sayısıyla ilgili kuşkularını tabir ettiği ve satış mutabakatını askıya aldığını ilan ettiği tweet’i de var.

Davada, 13 Mayıs tarihinde attığı tweet’i hakkında Musk’ın, “sahte hesaplardan haberdar olması nedeniyle Twitter payları için piyasayı manipüle etme uğraşı içinde olduğu” da söz edildi.

Twitter yatırımcılarını temsil eden avukat Frank Bottini, BBC’ye yaptığı açıklamada davanın Musk’ın fiyat için müzakere etmek üzere şirketi kötülemeye devam etmesi nedeniyle açıldığını söyledi.

Bottini, “San Francisco’da açtığımız Dava, Musk’ı kanunlara karşıt davranışından sorumlu tutmayı amaçlıyor” dedi.

Birçok analist, Musk’ın bu yolla satın alma fiyatını düşürmeyi ya da muahededen çekilmeyi planladığını düşünüyor.

Musk, Twitter’daki uydurma ve bot hesapların sayısından tasa duyduğuna dair paylaşımlar yaptı.

Ayrıyeten Musk, Twitter’ı satın almak üzere kararlaştırılan 44 milyar dolarlık fiyattan daha azını ödemeye çalışabileceğini ima etti.

Bu ayın başında bir teknoloji konferansında konuşan Musk, daha düşük bir fiyatla muahede yapmanın “söz konusu olamayacağını” söyledi.

Hem Musk’ın avukatları hem de Tesla, BBC’nin Cuma günkü yorum taleplerine şimdi cevap vermedi. Twitter ise yorum yapmaktan kaçındı.

Twitter, bu ayın başında tüketici ve gelir operasyonlarından sorumlu iki üst seviye yöneticinin şirketten ayrıldığını doğruladı. Şirket ayrıyeten “kritik roller” haricinde işe alımlarını da durdurdu.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Related Posts

HUAWEI Mate Xs 2 Ön Satışa Sunuldu. İşte HUAWEI Mate Xs 2 Fiyatı ve Özellikleri

Yeni nesil Çift Döner Falcon Kanat Menteşesi ile HUAWEI, HUAWEI Mate Xs 2’ye düz bir katlama sağlayan zarif bir yekpare tasarım kazandırdı …

En iyi Android kamera uygulamaları

Teknolojinin sunduğu en önemli ayrıntıdan biri olan cep telefonları, en çok kullanılan teknolojik cihazlardandır. Geçmiş zamanlardan bu yana …

Şeffaf tasarımlı Nothing Phone (1) için geri sayım başladı

Nothing Phone (1) bildiğiniz üzere bir süredir gündemi meşgul ediyor. Akıllı telefonla ilgili haberler birçok kez basında yer aldı. Şu an …

Vivo T22’nin lansmanı yeniden ertelendi

Vivo’nun yeni akıllı telefon modeli Vivo T2 yine ertelendi. Daha öncesinde bir kez daha ertelenen Vivo T2’nin lansmanı, şimdi bir kere daha …

Elektrikli araç şarj istasyonlarına zam! İşte yeni fiyatlar

Elektrikli otomobillere geçiş için dünya genelinde yoğun bir çalışma yürütüldüğü artık herkes tarafından biliniyor. BMW’den Tesla’ya kadar …

Bilim insanları “acı hissedebilen” yapay cilt geliştiriyor

Bilim insanları, İskoçya’da oluşturulan yeni bir yapay deri çeşidinin bir gün robotlara “insan düzeyine yakın” dokunma hassasiyeti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.