Fahrettin Koca’nın tabiplerle buluşmasının ayrıntıları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 21 Haziran Salı günü Türkiye’nin farklı vilayetlerindeki hastanelerde ve sıhhat kurumlarında farklı branşlarda misyon yapan 58 doktorla bir ortaya geldi.

Bakanlık binasındaki toplantıya katılan doktorlar, kendilerinin ve meslektaşlarının ıstırapları nedeniyle daha evvel Bakan Koca ile bağlantı kuran çok sayıdaki doktor ortasından seçildi.

Dört kısımdan oluşan geniş kapsamlı toplantıda, tabipler için hayata geçirilen ve çalışmaları devam eden yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Koca, “Türkiye’de hekimliğin yeni bir periyoda girdiği” mesajını paylaştı.

Hekimler yeni düzenlemelere ait sorular sordu

AA’nın haberine nazaran Sıhhat Bakanı Koca, toplantının ikinci kısmında, sıhhat çalışanlarının aşikâr başlı problemlerine getirilen tahlilleri ayrıntılı bir sunumla anlattı.

Toplantının üçüncü kısmında ise tabipler, Koca’ya yeni düzenlemelere ait sorularını yöneltti.

Malpraktis konusu gündeme geldi

Sağlıkçılara yönelik şiddetin önlenmesi, yanlışlı tıbbi uygulama (malpraktis) münasebetiyle sıhhat çalışanlarına açılan davalarda kasıt olmadıkça tazminatı devletin üstlenmesine ait yasalar ile sağlıkçıların mali ve özlük haklarının güzelleştirilmesine yönelik yeni düzenlemeler, toplantının ana gündem unsurlarını oluşturdu.

Düzenlemelere ait merak edilen ve teknik olması nedeniyle tam anlaşılamayan bahisler da bu kısımda net biçimde doktorlara aktarıldı.

“Sağlık çalışanlarımız için yapılanlar 85 milyon insanımız için yapılmıştır”

Bakan Koca, toplantının son kısmında yaptığı değerlendirmede, düzenlemelerin esaslı değişimleri barındırdığına, tabipleri meslek hayatları konusunda karamsarlığa iten problemlerin böylece tahlile kavuşturulmasının amaçlandığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart Tıp Bayramı’nda bu düzenlemelerin muştusunu verdiğini anımsatan Koca, tabiplerin ekonomik koşullarının güzelleştirilmesine yönelik yasanın yönetmelik hazırlıklarının sürdüğünü, yönetmelikle ortaya çıkacak sonuçların beklentileri aşabileceğini düşündüklerini bildirdi.

Koca, “Hekimlerin kavuştuğu imkanlar uzun vakittir hak edilmişti. Sıhhat çalışanlarımız için yapılanlar, tıpkı vakitte 85 milyon insanımız için yapılmıştır. Yapılanların, tıpkı vakitte, salgınla uğraşın bu kahramanlarına milletimizin teşekkürü manasını içerdiği de düşünülmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Koca’dan tabiplere, “hassasiyet” çağrısı

Sağlık çalışanlarına yönelik iletilerini da toplantıda paylaşan Koca, salgınla uğraş devrinde gösterilen özveriye işaret ederek, “Sağlık kurumlarının kapısından içeri adım atan her hasta benim hastamdır.” ifadesini kullandı.

Koca, sıhhat sistemindeki problemlerin iş birliği içinde tahlile kavuşturulmasının değerini vurguladı.

Bakan Koca ayrıyeten sıhhat meslek kümeleri ortasında iş birliği ve ahenge değer verilmesini, hastalara olumlu yaklaşılmasını, yaşlılar, engelliler ve çocuklar üzere özel ihtiyaçlı bireylere sıhhat hizmetlerinde özel ilgi gösterilmesini istedi.

Yeni düzenlemelerin getirdikleri

Öte yandan, yakın vakitte Meclisten geçip Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren üç yeni yasa, Türkiye’de hekimlik mesleği açısından da yeni bir periyoda işaret ediyor.

12 Mayıs’ta yürürlüğe giren, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ait kanunla, sıhhatte şiddet cürümlerinin cezası artırılırken, güzel hal indirimi de kaldırıldı. Darp cürmü, taammüden adam öldürme üzere en ağır hataları içeren katalog kabahatler kapsamına alınırken, bu hatası işleyenlerin artık tutuklu yargılanması maddede düzenlendi.

Aynı tarihte çıkarılan bir öteki kanunla ise malpraktis davalarında, davacı taraf, haklı bulunması durumunda mahkemenin belirlediği tazminatı sıhhat çalışanı yerine devletten alacak. Bu noktada mahpus cezası gerektiren “kasten ziyan verme” hali, kanunda büsbütün farklı tutuldu.

Mali ve özlük haklarında iyileştirme

16 Haziran’da maddeleşen ve yönetmelik hazırlıkları süren, sıhhat çalışanlarının mali ve özlük haklarında uygunlaştırma sağlayan düzenlemelerle ise tabiplerin hayat standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bu düzenlemelerle farklı hastanelerde fakat tıpkı işi yapan tabiplerin maaşları istikrarlı hale getirilirken, sabit maaş dışında kalan gelirde artışın önü açılıyor. Kontratlı takım ile yeni imkanlar sağlanarak, uzman tabip açığı olan hastanelerde vazife almanın da özendirilmesi hedefleniyor.

Yapılan düzenlemeler, sıhhat çalışanlarının daha uygun çalışma koşullarına kavuşturulması, sıhhatte hizmet kalitesinin daha düzgün bir noktaya gelmesine kıymetli katkılar sağlayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.