Fazla kilolu tip 2 diyabet hastaları için obezite cerrahisi sınırı…

Paylaş

Obezite tedavisi sürecinin içinde medikal yöntemler, beslenme önerileri, yaşam tarzı değişiklikleri ve psikolojik desteğin ön plana çıktığına vurgu yapan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Asım Cingi, istenilen sonuçlara her zaman ulaşılamadığını ya da kaybedilen kiloların hızla geri alınabildiğine dikkat çekti. 

Obezite tedavi yöntemlerinin denenmesi sonrası istenilen sonuca ulaşılamayan durumlarda cerrahi girişimlerin önerildiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cingi, “Vücut kitle endeksi 40 kg/m2 ve üzerinde olan ya da vücut kitle endeksi 35 kg/m2 ve üzerinde olup beraberinde fazla kiloların katkı sağladığı hastalıkları olan obeziteli bireylerde cerrahi yöntemler, kabul edilen standart tedavi yöntemidir.” diye konuştu.

Ancak hastanın genel sağlık durumu göz etilerek, vücut kitle indeksinin daha düşük olduğu durumlarda da obezite cerrahisi yapılabiliyor.

OBEZİTENİN GETİRDİĞİ HASTALIKLAR

Paylaş

OBEZİTENİN GETİRDİĞİ HASTALIKLAR

Fazla kiloların olumsuz etkilerinin kanıtlandığı veya gelişiminden sorumlu olduğu hastalıklar arasında; tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, metabolik sendrom, karaciğer yağlanması, artmış inme riski, artmış kanser riski, eklem rahatsızlıkları ve psikososyal sorunlar bulunuyor.

Paylaş

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Asım Cingi, “Son dönemde cerrahi tedavi seçeneği, tıbbı tedavilerle kontrolü sağlanamayan ve hastanın takibini yapan endokrinoloji uzmanın onayı ile tip 2 diyabet varlığında vücut kitle endeksi 30 kg/m2 sınırına kadar çekilmiştir.” açıklamasında bulundu.

OBEZİTE CERRAHİSİNDEKİ RİSKLER VE RİSKLERİN AZALTILMASINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Paylaş

OBEZİTE CERRAHİSİNDEKİ RİSKLER VE RİSKLERİN AZALTILMASINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Her cerrahi girişimde olduğu gibi obezite cerrahisi de bazı riskler içeriyor. En sık karşılaşılan komplikasyonlar ise dikiş hatlarında kaçak ve kanamalar olarak ifade ediliyor. Bacak damarlarında pıhtılaşma oluşması ve bunun akciğer damarlarına emboli oluşturması hayati tehlike yaratabilen bir diğer komplikasyon.

Risklerin azaltılması için teknolojik gelişmelerin yanı sıra cerrahi ekibin deneyiminin de önemli bir faktör olduğunun altını çizen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Asım Cingi, risklerin azaltılması için gerekli olan önlemleri şu şekilde sıralıyor:

Paylaş

“Komplikasyonların önlenmesi kadar önemli olan bu sorunların erken farkına varılması ve uygun yöntemlerle tedavi edilmesidir. Bu tür cerrahilerin yapıldığı kurumlarda uygun yoğun bakım ünitelerinin bulunması, endoskopik tedavi yöntemleri konusunda yetkin hekimlerin yer alması, girişimsel radyolojiye erişim imkanlarının bulunması hayati önem taşıyor.Hastaların ameliyat öncesinde başlanarak sigara kullanımını bırakması, kan sulandırıcı iğne tedavisi ve cerrahi sonrası dönemde bu uygulamaya devam edilmesi, ameliyat sırasında kullanılan özel çoraplar ve ameliyat sonrası hastaların erken ayağa kaldırılması bu riski önemli ölçüde azaltıyor.”

OBEZİTE OPERASYONLARI SONRASI YAKIN İZLEM ŞART

Paylaş

OBEZİTE OPERASYONLARI SONRASI YAKIN İZLEM ŞART

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Asım Cingi, cerrahi sonrası oluşabilecek sorunların yakın takibi için ameliyat sonrası hastaların ilk bir ay yakın takip edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Hem etkin kilo verilmesini sağlamak hem de oluşabilecek vitamin, mineral, gıda alımı eksikliklerini zamanında belirleyip tedavisini düzenlemek için ilk yıl 3 aylık aralıklarla ikinci yıl 6 ayda bir, ardından da yıllık takip ve kan tablosu değerlendirmesi yapılması gerekiyor.Obezite cerrahisi sonrası izlem ve tedaviye devam da multi-disipliner bir çaba gerektiriyor.Operasyonu gerçekleştiren cerrahın dışında, dahiliye, endokrin hekimleri, diyetisyen, psikolog, spor fizyoloğu ve egzersiz eğitmeni, koordinatör hemşire bu ekibin parçaları arasında bulunuyor.Bu süreç uzun dönemde etkin kilo veren hastaların geri kilo alımının engellenmesinde de faydalı oluyor.

Prof. Dr. Cingi, hastaların takip süresi için “ömür boyu diye özetleyebiliriz” diyor.

şeker hastalığı obezite cerrahisi obezite

Related Posts

Yaz aylarında ‘geç saatte yemek’ kalp krizi riskini artırıyor!

Sıcaklıkların arttığı yaz mevsiminde, kalp rahatsızlıklarına bağlı vefatlar artıyor. Sıcak hava, sıvı kaybı ve beslenme bozuklukları, kalp …

Son bilgiler ışığında tüp bebekte doğru bilinen yanlışlar

– Çikolata kisti olan kadınlarda uzun tedavi protokolleri yerine kısa tedavi protokollerinin de etkin olduğu, ayrıca tüp bebek öncesi çikolata …

İsrail’de Tatlıses konseri

İbrahim Tatlıses İsrail’de sahneye çıktı. Batı Kudüs’teki konser yeri ‘Sultan’ın Havuzu’nda (Sultan’s Pool) sahne alan Tatlıses, binlerce kişinin …

“Bilinmeyene Doğru” bir seçki

Salt’ın Varşova Çağdaş Sanat Müzesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği standı Bilinmeyene Yanlışsız, 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihi ve …

Uzmanı açıkladı: Tekrarlayan düşüklere dikkat!

Trombofili olarak isimlendirilen, kandaki pıhtılaşma bozukluğunun akciğer embolisi riskini besbelli ölçüde artırdığını belirten Göğüs …

Uzmanlar açıkladı: Yalnızca üç saniyelik idmanlar bile zindeliğinizi artırabilir

Spor yapmaya üşeniyor musunuz? İdman yapma kararı alıp sonra başlamadan bırakıyor musunuz? O vakit uzmanların size düzgün bir haberi var. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.