Fed, faiz kararını bugün açıklayacak: Beklentiler ne yönde?

ABD Merkez Bankası Fed, bugün saat 21.00’de merakla takip edilen faiz kararını açıklayacak.

Beklentiler, Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 15 aylık faiz artırım döngüsünü sonlandırarak bu ayı “pas” geçmesi yönünde. 

CME FedWatch Tool verilerine göre bugünkü toplantıda faizin yükseltilmesine yalnızca yüzde 10,4 ihtimal veriliyor. Ancak Fed’in bir sonraki toplantısı olan 26 Temmuz’da faizin artırılması hâlâ baz senaryo olmayı sürdürüyor.

Saat 21.00’da açıklanacak kararın ardından 21.30’da Fed Başkanı Jerome Powell, her zaman olduğu gibi basın toplantısı düzenleyecek.

Enflasyon verisi beklenenden düşük geldi

ABD’de dün açıklanan tüketici enflasyonu (TÜFE) verileri, Fed’in yüzde 5 – yüzde 5,25 aralığında bulunan fonlanma faizini sabit tutacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi. Ülkede manşet enflasyon yüzde 4,9’dan yüzde 4’e gerilerken, aylık TÜFE ise yüzde 0,1 oldu.

Çekirdek enflasyon da tahminlere paralel aylık yüzde 0,4 artarken yıllık bazda yüzde 5,3 ile yüzde 5,2’lik tahminlerin üzerinde arttı.

Faiz artırımları Mart 2022’de başlamıştı

ABD’de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022’de 25 baz puan artışla 2018’den itibaren ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştı.

Fed, geçen yıl mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından itibaren en hızlı faiz artışını gerçekleştirmesinin ardından haziran toplantısında 75 baz puanla 1994’ten itibaren en güçlü faiz artırımına gitmiş, temmuz, eylül ve kasım toplantılarında da politika faizini aynı oranda artırmıştı.

Geçen yıl art arda dört toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına giden Fed, geçen yılın son toplantısında 50 baz puanlık artışa giderek faiz artış hızını yavaşlatmaya başlamıştı. Banka, 2023’ün ilk toplantısında 25 baz puanlık artışla faiz artış hızını yavaşlatmaya devam etmişti.

Faiz, 16 yılın en yüksek seviyesinde

Fed, mart ve mayıs toplantılarında da faiz oranını yine 25’er baz puan yükselterek 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığına çıkarmıştı.

Mayıs toplantısında, geçen yılın mart ayından bu yana 10’uncu faiz artırımını gerçekleştiren Banka, faiz oranını toplamda 500 baz puan yükseltti.

Tahminler de açıklanacak

Fed faiz kararıyla birlikte makroekonomik tahminlerini de yayımlayacak. Fed yetkilileri en son bu yıl için GSYH büyüme beklentisini yüzde 0,4 olarak açıklamıştı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir