Fenerbahçe Lideri Ali Koç ateş püskürdü

Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Dinamo Kiev maçındaki ‘Putin’ tezahüratı ile ilgili UEFA ve Ukrayna Büyükelçisi’ne reaksiyon gösterdi.

Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Fenerbahçe Yüksek Divan Konseyi Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Dinamo Kiev ile oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Çeşidi rövanş maçında yapılan ‘Putin’ tezahüratı ile ilgili konuşan Ali Koç, UEFA ile Ukrayna Dışişleri Bakanı ve Büyükelçisi’ni sert bir lisanla eleştirdi.

“Bir anlık bir öfkeyle bile olsa bu tezahüratın yapılmasını gereksiz buluyorum” diyen Ali Koç, “Ama 115 yıllık ulu tarihiyle büyük Fenerbahçe topluluğunu, bir kısım taraftarın anlık öfkesi lakin haksız telaffuzuyla yaftalamaya çalışmak sporun ne olduğunu bilmeyen binlerce taraftarın maç adrenaliyle büsbütün karşısındaki incitmek için yaptığı 20 saniyelik hareketi güya koordine yapılmış üzere yansıtanları da kınıyorum. Uykumu kaçıran mevzu bu kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Türkiye’nin de Fenerbahçe’nin de işgalle savaşla ilgili duruşu nettir. Nedir o duruş, biz kimsenin yanında değiliz. Savaşa karşıyız, insanlığın yanındayız. Bizim duruşumuz bu kadar nettir. Biz de Ukraynalı sportmen da var Rus atlet da var. Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Kurulduğundan beri toplumu ilgilendiren her mevzuda tepki vermiş herkesin başını kuma gömdüğü vakitte bile susmamıştır. Savaş sempatizanı üzere sunarak tahliller yapmaya çalışanlara Fenerbahçe ağır gelir bunu da başınızın bir yerine yazın…” dedi.

“UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI VE BÜYÜKELÇİSİ’Nİ KINIYORUM”

Öfkeli olduğunu vurgulayan Ali Koç, “Daha şimdi kimse Rusya işgaline sesini çıkarmamışken tüm spor topluluğunda birinci yansıyı veren Fenerbahçe Kulübü’dür bu ülkede. Bizi Shakhtar Donetsk grubuna sorun. Barış için futbol diyerek geliri Ukrayna ile paylaşılan hatta hepsi verilen bir maç yaptık. 15 gün boyunca maçtan evvel biz ağırladık o kadrosu. TFF tesislerinde geçirdiler yarısını. Başka yarısın da bizim maliyetimizle İstanbul’da geçirdiler. Hoş bir maç oldu. Hal böyleyken 20 saniyelik tezahüratı organize işmiş üzere bizi lekelemeye çalışanları şiddetle reddediyorum ve bu durumdan kendine görev çıkaran Ukrayna büyükelçisi ve dış işleri bakanı olsun burada huzurunuzda kınıyorum. Sayın büyükelçi, idare heyeti üyelerimizden biriyle temasa geçmiş bu hususta ‘çok da başınıza takmayın’ demiştir. Lakin görünürde farklı duruş sergilemişlerdir ve son derece yakışıksız laflar etmişlerdir. Tahminen bir Ukrayna kadrosuyla yeniden oynayabiliriz tipi geçelim de” halinde konuştu.

“UEFA İKİLİ STANDART UYGULAMAMALI”

Dinamo Kiev maçı ile ilgili Fenerbahçe hakkında soruşturma başlatan UEFA’yı eleştiren Ali Koç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Avrupa’da ne garip paçavralar simgeler açıldığını biliyor musunuz? Bütün ülkeye mal etmek her vatandaşı sorumlu tutmak, inanın açılan pankartlar oradaki ırkçılık bunla mukayese bile kabul etmez. Yazık nitekim. Dost bildiğimiz bir yerden bize ithamlar etmesini ben kabul edemem. UEFA çite standart uygulamamalı. Sporla siyaset iç içe girmemeli. Spor tarih boyunca barış için yüzlerce örnek var. Burada da spor bu işgal dışında tutulmalıydı. Kuzey ile Güney Kore bayan buz hokeyi kadroları bir arada kış olimpiyatlarına katıldı. Ortak olimpiyat için müracaat yaptılar. Spor siyaset üstündedir, barış için kullanılıyor. Ancak siz gelip bu formda davranırsanız bu ithamlara maruz kalmış bir kulüp lideri olarak ben de sormak zorundayım. UEFA mı karar verecek tribünde ne tezahürat yapılacağına. Orda yapılan tezahüratlarda ismi geçen bireye küfür etsek madalya mı verecektiniz. Ya da Almanya, İngiltere lehine tezahürat yapsak siyasi olmayacak mıydı? Ne işi var bunla bunu karşılaştırıyorsunuz. Şırnak’ta yaşanan terör saldırısı sebebiyle ulusal kadro siyah kol bandı takmak istedi, müsaade vermedi UEFA. Afganistan’a da asker kaybı için müsaade verdi bir maçta. Asker selamı olayı vardı Başakşehir’de. Çabucak üstümüze çöktüler. Bir sürü çaba sonunda iş nerelere getirildi para cezasıyla husus kapatıldı. Birebir mevzuyla ilgili Atletico Madrid maçında asker selamını Melihe koşan Dybala yaptı fakat disiplin soruşturması olmadı. Siz kendinizi siyasete soktunuz. Sokarsanız size şunu sorarlar 95’de 8 bin genç Müslüman erkek Srebrenitsa’da katledildi o vakit bir şey uyguladınız mı? En büyük olay olarak tarihe geçti. Ben bunu soruyorum ülke ismi vermiyorum bir şey yaptınız mı sportif manada. Fenerbahçe olarak son derece rahatsızız. İkili standardın rahatsız edici olduğunu düşünüyoruz hiç bir taraf değiliz. Savaşta her iki ülkeden de atletimiz mevcuttu. Biz savaşa karşıyız. Bizi değerlendirirken bu halde değerlendirin lütfen UEFA yetkilileri…”

“ÖYLE BİR SAVUNMA HAZIRLADIK Kİ…”

UEFA’da ne tıp bir ceza geleceğini bilmediğini söz eden Ali Koç, “Ama ışık süratiyle sorgulamadan adım atması büsbütün medyadan çıkan haberlerdendir. O denli bir savunma hazırladık ki çağrılmadan yollayacağız. Yaşananların hepsi net ve sabit. 20 saniye oluyor niçin olduğu ortada. Haklı bir reaksiyon haksız bir telaffuz. Türkiye’ye mal etmek kabul edilemez. Büyükelçi ve dış işleri sözcüsünün telaffuzları muhakkak kabul edilemez” diye konuştu.

LUCESCU’NUN TOPLANTIYA KATILMAMA DURUMU

Ali Koç, Dinamo Kiev maçında yaşanan olayın 20 saniyelik olduğunu tabir ederek, “İkinci golü yedik bir şey olmadı. Elendik bu türlü tezahürat olmadı. Birinci golde oldu. Bana nazaran yakışıksız, gereksiz bir tezahürattı. Fenerbahçe kimliğinden, kıymetlerinden, duruşundan çok uzak bir tezahürattı lakin ne yapalım insanların ağzına fermuar mı kapacağız? Maçtan evvel UEFA’ya ne söyleyeceğiz mi diyeceğiz? Niçin oldu, o reaksiyon maçtan evvel Türkiye’de bir kadroda evvelden top oynayan bir kalecinin maçtan evvel eski kulübünün işaretini yaparak tribünleri germesiyle başladı. Yedek kulübesinden fırlayarak o denli hareketler yaptı ki bununla birlikte golü atan da yaptı. Bariz bir tahrik var fakat yeniden de yakışmadı bize bu telaffuzlar. Lucescu’ya teşekkür etmek istiyorum kendisi yanına çağırıp bağırdı oyuncuya. Kelam açılmışken, yeniden eksik bilgiyle Lucescu tezahüratı protesto etmek için toplantıya katılmadı deniliyor” biçiminde konuştu.

Bu mevzuda Can Gebetaş’a kelam veren Ali Koç, “Rakip grubun medya sorumlusu 15 dakikalık işi olduğu için birinci evvel Jorge Jesus’un toplantı yapmasını talep etti. Biz konuksunuz evvel siz toplantıya girin dememize karşın bizim girmemizi istediler. Hoca söylenenden erken gelince ve bizim toplantı da 15 dakikadan uzun sürünce,  ‘bizim uçağımız kalkmak üzere’ denildi ve hareket etti” dedi.

“ONLAR BİZDEN ÖZÜR DİLEMELİ”

Üyelerden Cengiz Toksöz’ün “Ukrayna’dan özür dileyecek misiniz?” formundaki sorusuna da karşılık veren Ali Koç “Hayır dilemeyeceğiz. Niçin dilemeyeceğimizi anlatacağız. Ukrayna Büyükelçisi’nin hadsiz telaffuzlarından sonra onlar bizden özür dilemeli. Siz herhalde maçta bulunmadınız. Medyada her mevzumuza maydanoz olan rakip taraftarların toplumsal medyada yaptığı çalışmalardan etkilenmiş olmanız lazım. Buraya çıkıp Ukrayna’dan özür dilememizi istemeniz Fenerbahçe Spor Kulübü’ne hakarettir” sözlerini kullandı.

Related Posts

Rus güçlerinden Nikopol’a hücum: 3 kişi öldü

Ukrayna’da Nikopol Belediyesi Lideri Aleksander Sayuk, Dniptopetrovsk bölgesine bağlı Nikopol’un sabah saat 01.00’den itibaren çok namlulu …

Financial Times’tan dikkat çeken tahlil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi’de Rusya önderi Vladimir Putin ile yaptığı son görüşme ve alınan işbirliği kararları Batı basınında …

Şevval Beren Memnun’dan altın madalya!

5. İslami Dayanışma Oyunları’nda Şevval Beren Keyifli para yüzme bayanlarda altın madalyanın sahibi oldu. Şevval Beren Keyifli, para yüzme …

ABD’de neler oluyor? Trump’ın evine baskının ardından Kongre üyesi Perry’nin telefonuna el konuldu

Eski ABD Başkanı Trump, dün yaptığı yazılı açıklamada, Florida’daki malikanesinin FBI ajanları tarafından arandığını duyurdu. Eski ABD Başkanı …

Yemen’de çatışmalarda 6 sivil ömrünü yitirdi

Yemen’in güneydoğusunda bulunan Şebve’deki lokal makamlarda vazife yapan bir kaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vilayetteki çatışmaların …

Trabzonspor Enis Bardhi’yi takımına kattı

Transfer çalışmalarını sürdüren Trabzonspor’da orta alana destek yapıldı. Karadeniz takımı Levante’de forma giyen orta saha oyuncusu Enis Bardhi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.