İkinci el araba piyasasında ÖTV rüzgarı esti! Fiyatlar düşüyor

Araç sahipleri beklenen ÖTV indirimi sonrası araçlarını daha düşük fiyata satmamak için araçlarını piyasa fiyatının altına düşürmeye başladı.

“ÖTV’de düzenleme yapılacak” söylentisi sonrası ikinci el araçlara indirim olarak yansıdı. İkinci el araba fiyatlarda gözle görülür düşüş yaşandı.

ÖTV DÜZENLEMESİ İNDİRİM GETİRDİ

Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) indirim sinyali bile ikinci elde fiyatları aşağı çekmeye yetti. 26 Ekim 2021’de yayımlanan “Vergi Yol Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yapılan düzenlemeye istinaden, ÖTV bildirimindeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi. Böylelikle motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst hududunu 3 katına kadar artırılabilmesi ya da sıfıra indirebilmesi yetkisi Cumhurbaşkanı’na geçti.

FİYATLAR İNMEYE BAŞLADI

Yenişafak’ın haberine nazaran; mümkün düzenlemeyle sıfır km araçların fiyatlarının düşecek olması, ikinci el piyasasında hareketliliğe neden oldu. Arabası yatırım aracı gören vatandaşlar ve bayilerden sıfır araç çeken galericiler fiyatları indirmeye başladı. İkinci el araç satışı yapılan internet sitelerinde ilandaki araç fiyatlarının düşüşe geçtiği görüldü. Daha evvel bin lira indirime bile yanaşmayan birtakım araç sahipleri 350 bin bandındaki orta segmentte 10-15 bin, 1 milyon lira bandındaki lüks segmentte ise 30-40 bin liraya yakın indirime gitti.

VATANDAŞIN 3 BEKLENTİSİ VAR

Fiyatlardaki düşüşün sürmesi beklenirken, vatandaşlar yapılacak düzenlemenin tutması ve fırsatçıların önünün kesilmesi için birtakım kısıtlamaların da beraberinde getirilmesini istiyor. Kelam konusu beklentide 3 ana başlık öne çıkıyor:

Otomobil bayileri ikinci el satışı yapmasın: Döviz kurunun hareketliliğini fırsata çeviren kimi bayiler, beklettiği arabaları kendi ikinci el şirketine satıp, plakayı taktıktan sonra yeniden piyasa fiyatının üstünde vitrine koyuyor. Bu da ikinci el otomobil fiyatlarının, “bulunamayan sıfırdan” değerliye satılmasını beraberinde getiriyor.

Bayilerin galericilere sıfır km araba satışı yasaklansın: Mevcut durum, plakası takılmış ikinci el arabanın bayideki liste fiyatından 80-100 bin lira daha değerliye satılmasına ve fiyatların daima yükselmesine neden oluyor. Tüketiciler, araba piyasasındaki fiyat şişkinliğinin önlenmesi için bunun kesinlikle yapılması gerektiği görüşünde.

Aksesuar dayatması vatandaşa ekstra maliyet çıkartıyor: Sıfır km araç almak isteyen vatandaşa, “otomobil dışında faturalandırılan” ve 30-40 bin lira farka neden olan aksesuar paketi dayatılmasın.

ARABA SATIŞINDA BÜYÜK HİLE

Öte yandan kaza geçmişi olan arabaları kıymetinden daha yüksek fiyata satmak ismine sıklıkla başvurulan hile ve palavralara açıklık getiren TÜSED Lideri Ahmet Nedim Fazilet, şuurlu olarak yanlış beyanda bulunan satıcıların telaffuzlarının vakit içerisinde ‘doğru bilinen yanlışlar’ haline geldiğinin altını çizdi. Fazilet, “Karşı tarafın hasarı TRAMER’e yansıtılmış, sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut, hasar kaydı var lakin meblağ yok üzere telaffuzların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

PARA ALMAK İÇİN…

Satılan araçtan daha yüksek kâr elde etmek için en sık başvurulan ‘kaskodan para almak için sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut’ söylemine açıklık getiren Fazilet, “Bir kaza yaşandıktan sonra, tamir için araç servise gönderilir. Servisteyken bağımsız ve tarafsız sigorta eksperi ‘kaza nasıl olmuş, tamirat maliyeti nedir?’ üzere birçok hususu göz önünde bulundurarak tespit eder. Ekspere karşın servis ya da araç sahibi istek ve isteklerine nazaran bir tamirat bedeli çıkaramaz. Bu durum tüm sürece alışılmamış ve mümkün değil” diye konuştu.

HER ARACA FARKLI KAYIT

En sık başvurulan palavra beyanlardan biri olan ‘karşı tarafın hasar bedeli araca işlenmiş’ konusuna da değinen Fazilet, bu türlü bir durumun da sistemsel olarak mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Hangi araca, kaza sonrası tamir için hangi süreç yapıldıysa, tekil olarak farklı başka her bir aracın şasi numarasına işlenir. Mevzuat gereği hiçbir sigorta şirketi, karşı tarafın hasarını hatalı olunsa dahi aracın hasar bedeline ekleyemez.”

ŞASİDEN SORGULAYIN

Tramer kayıtlarında bedelsiz hasarlarla karşılaşılabildiğini söz eden Fazilet, eksperlerin tam vakitli data transferi gerçekleştirdiğini fakat türel süreçler, sigorta şirketlerinin mümkün kusurlu bildirimleri ve yanılgılı poliçe numaraları sebebiyle hasar kaydı meblağının plaka sorgulamalarında ortaya çıkmadığını belirtti. Fazilet, bu üzere durumlara karşı bir araç satın almayı düşünen tüketicilerin, satın almayı düşündükleri aracın şasi numarası üzerinden sorgulama yapmasını tavsiye etti.

Related Posts

Türk Mitolojisindeki Umay Ana Kimdir?

Popüler kültüre entegre olamadığı ve çoğu zaman hakkında yazılanlar yalnızca akademik düzeyde kaldığı için unutmaya yüz tutmuş olsak da bizim pek …

Iron Man’in Oyununun Geleceği İddia Edildi

Marvel, uzun yıllardır bizlere kimi zaman sevdiğimiz kimi zaman eleştirdiğimiz pek çok süper kahraman sundu. Bu süper kahramanlar içinde en …

Elon Musk, Twitter’a karşı dava açtı

Twitter ve Elon Musk ortasındaki sular durulmuyor. Twitter’ın başlattığı yasal süreçten sonra artık de Elon Musk toplumsal medya platformuna dava …

SpaceX, fırlattığı roketlerle sadece 7 ay içinde 1 yıllık rekorunu kırdı; devamı da yolda…

Geçtiğimiz gün SpaceX, 2022’deki 32. Falcon 9 görevini başarıyla fırlattı ve resmi olarak şirketin tek bir yılda gerçekleştirilen yörüngeye …

T-Mobile 500 Milyon Dolar Ödeyecek

Günümüzde hemen her şirketin korkulu rüyaları arasında şirketin topladığı verilerin sızdırılması yer alıyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında …

Her gün pes etmeden sizi arayan dolandırıcıların aramalarını kolaylıkla engelleyebilirsiniz

Teknolojinin gelişmesi çoklukla beşerler için olumlu bir gelişmedir. Lakin ne yazık ki teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni teknikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.