İstanbul’da FETÖ palavrasıyla 67 milyon liralık dolandırıcılık

İstanbul’da, “Şişli’de bir bayan dolandırılıyor. Şu ana kadar 50 milyon lirasını aldılar.” şeklindeki ihbar, polis gruplarını harekete geçirdi.

Başlatılan soruşturma kapsamında araştırmalar yapan Dolandırıcılık Ofis Amirliği takımları, kısa müddette mağdur bayanın kimliğine ulaştı.

DHA’nın haberine nazaran; dolandırıldığının farkında olmayan Nevra K.’nin ihracat işiyle uğraştığı, polis ve savcı olarak arayan dolandırıcılara inandığı ve toplamda 50 milyon liralık bir ödeme yaptığı tespit edildi.

Teknik ve fiziki takibin akabinde şebeke elemanlarının kimlikleri ve oturdukları adresler tespit edildi.

Mal varlıkları incelemeye alındı

Cumhuriyet Savcılığından alınan talimatla polis, şüphelilerin çaldıkları paralarla aldıkları arsa, araba, konutları inceleme altına aldı.

Şüphelilerin çaldıkları paralarla aldıkları hepsi lüks 52 araba, 24 tarla, Antalya’da 8 milyon lira kıymetinde bir konut ile bir akaryakıt istasyonu ve lüks bir kuaför salonu olduğunu belirledi.

Çetenin bayanların üzerine yaptıkları bu mallara savcılık tarafından, operasyondan bir gün önce “Satılamaz” kaydı konuldu.

40 takımla 9 vilayette eş vakitli operasyon

Asayiş Şube Müdürlüğü grupları operasyon için düğmeye basarken, 30 başka takımla Şanlıurfa’ya çıkarma yaptı. Toplamda 40 takımın iştirakiyle 9 vilayette yapılan operasyon eş vakitli olarak başladı. Daha evvelden tespit edilen adreslere yapılan ve 43 amacın bulunduğu operasyonda 36 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İstanbul, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

“FETÖ örgütü sizin mallarınıza el koyacak”

Şüpheliler, Dolandırıcılık Ofis Amirliği’nde sorgulandı. Kısa mühlet evvel anne ve babasını kaybettiği öğrenilen Nevra K.’yi, geçtiğimiz ekim ayında savcı olarak arayarak tanışan şüphelilerin onu kısa müddette bir terör operasyonu içinde olduğuna inandırdıkları öğrenildi.

“FETÖ örgütü sizin mallarınıza el koyacak. Onları satın bize verin, Merkez bankasına yatıracağız. Operasyon bitince alacaksınız.” sözlerine inanan Nevra K.’nin her gün kelamda savcı ve polislerle konuştuğu belirlendi. Şüphelilerin birtakım geceler Nevra K.’ye telefonunu açık bırakarak uyumasını sağladıkları öğrenildi.

Parasını alan 8 kişiyi teşhis etti

Şüphelilerin, Nevra K.’den daima para almaya başladıktan sonra hayli rahatladıkları, birtakım olaylarda ailece Şanlıurfa’dan gelerek aldıkları parayla bir müddet tatil yaptıktan sonra geri döndükleri belirlendi.

Dolandırıcılık Ofis Amirliği tarafından yapılan soruşturmada, Nevra K.’nin kendisinden para alan 8 kişiyi teşhis ettiği öğrenildi. Zanlıların benzeri sistemle 1 milyon dolar parasını aldığı mühendis Ceren A.’nın ise 5 kişiyi teşhis ettiği öğrenildi.

Şüphelilerin, daha evvelden çok sayıda polis geliş kayıtları olduğu öğrenildi. Poliste süreçleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.