İsveç’te silahlı çatışmalar arttığı için İçişleri Bakanı hakkında gensoru verildi: Başbakan istifa resti çekti

İsveç’te cürüm örgütü çetelerinin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle Mecliste bulunan sağ partiler, Adalet ve İçişleri Bakanı Bakanı Johansson hakkında gensoru önergesi verdi.

“GENSORU KABUL EDİLİRSE İSTİFA EDERİM”

Önergeye sonlanan Başbakan Andesson, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Johansson hakkında verilen gensorunun kabul edilmesi durumunda istifa edeceğini söyledi.

Gensorunun gerisinde olanları not ettiğini aktaran Andersson, “Hükûmetim ve ben, büsbütün toplumsal problemlere odaklanıyoruz. İsveç’in artan cürümlerle ilgili büyük bir sorunu var. Ortaya çıkan paralel yapılar ve şiddetin İsveç’in bir kesimi haline geldiğinin farkındayım. Bu türlü bir ortamda bir bakanı güvensizliğe itmek sorumsuzluktur.” sözünü kullandı.

“ÇEVREMİZDE SAVAŞ VARKEN ÜLKEYİ SİYASİ İSTİKRARSIZLIĞA İTMEK SORUMSUZLUK”

İsveç’te parlamento seçimlerine 3 ay kaldığına işaret eden Andersson, etraflarında savaş bulunurken ülkeyi siyasi bir istikrarsızlığa itmenin sorumsuzluk olduğunu belirtti.

Çok sağcı İsveç Demokratlar Partisinin (SD) sunduğu gensoru teklifine ana muhalefet Muhafazakar Parti (M), Hristiyan Demokratlar Parti (DK) ve Liberal Parti (L) dayanak veriyor.

“ÜLKE ÇETELERE TESLİM EDİLDİ”

12 Haziran’da Mecliste ele alınması beklenen gensoru teklifini hazırlayan SD Milletvekili Henrik Vinge, Adalet ve İçişleri Bakanı Johansson’un cürümle çabada kanunları sertleştirmediğini ve ülkenin çetelere teslim edildiğini savundu.

Muhafazakar Parti Milletvekili Tobias Billström ise Johansson’un “yalancı ve beceriksiz” olduğunu öne sürerek önergeyi destekleyeceğini bildirdi.

YPG/PKK savunucusu vekilden hükûmete şantaj

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh de devlet televizyonu SVT’ye verdiği beyanatta, hükûmete şantaj yaparak Türkiye ile NATO konusunda anlaşmamalarını istedi.

Kendisiyle YPG/PKK’ya dayanak verilmesi tarafında yapılan muahedeye hükûmetin sadık kalmasını isteyen Kakabaveh, aksi takdirde iktidara dayanağını keseceğini öne sürdü.

Öte yandan polisin yayımladığı istatistiklere nazaran, son 5 yılda hata örgütlerinin neden olduğu çatışmalar sonucunda ülkede her yıl ortalama 45 kişi ölürken bu yılın birinci 5 ayında silahlı akın sonucu katledilenlerin sayısı da 31 olarak kayıtlara geçti.

Related Posts

‘Korona salgını henüz bitmedi’

Aralık 2019’da dünyanın gündemine bomba gibi düşen COVID-19 pandemisi, aşılama ve kısıtlama tedbirleriyle birlikte düşüşteydi. Pandeminin Dünya …

Meteorolojiden 12 vilayet için uyarı! Kuvvetli geliyor

Yurdun kuzey ve iç kısımlarının kesimli ve yer yer çok bulutlu, Akdeniz’in iç kısımları, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç bölümleri, Orta ve Doğu …

Trabzonspor, Trezeguet transferini bitirdi

Gelecek dönem hem ligde hem de Avrupa’da başarılı olmak için transferlerle takımını güçlendiren son şampiyon Trabzonspor, 5. imzayı Trezeguet’ye …

‘Maskeye devam edilmeli’

MERT İNAN/İstanbul – Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020’den bu yana görülen toplam vaka sayısı 15 milyon 123 bin 331 …

Aile tabiplerinden 2 günlük iş bırakma hareketi

Birçok aile tabibi, farklı kentlerden gelerek Ankara Kent Hastanesi önünde bir ortaya geldi. DHA’nın haberine nazaran; küme ismine Aile …

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ve Almanya Başbakanı Scholz ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın başşehri Madrid’de NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nin ikinci gününde gerçekleştirilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.