İtalya, Almanya’dan 5 gol yemenin şokunu yaşıyor: ‘Rezil olduk’

Getty Images

UEFA Uluslar Ligi’nde dün akşam Almanya’ya 5-2 yenilen İtalya’da bu skor, son yüzyılın en büyük hezimetlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Son Avrupa şampiyonu İtalya’nın mağlubiyeti ülke basında “tam bir felaket”, “görülmemiş küçük düşüş” üzere yorumlarla yer aldı.

Kamu yayın kuruluşu Rai’nin haber kanalı RaiNews24, maçın sonucunu “İtalya rezil oldu” diye duyurdu.

Haber ajansı AdnKronos, 5-2’lik yenilginin İtalya ulusal kadrosunun 1910’dan bu yana aldığı en ağır 10 mağlubiyet ortasına girdiğini yazdı.

La Gazzetta dello Sport gazetesi de ulusal kadronun 1957’den beri 5 gol yemediğini hatırlattı ve Teknik Yönetici Roberto Mancini’nin o mağlubiyetten 7 yıl sonra doğduğunu; Federasyon Lideri Gabriele Gravina’nın ise o yıl şimdi 4 yaşında olduğunu vurguladı.

Getty Images

La Gazzetta, dün akşamı “kabus üzere bir gece” diye niteledi, Almanya’nın İtalya’yı “ezip geçtiğini”, “böyle bir küçük düşmenin daha evvel görülmediğini” yazdı.

Corriere dello Sport, ulusal ekibin rengine atıfla “Mavi karanlık” tabirini kullandı ve “İtalya’yı yere yıkan ağır, tarihi ve geri dönüşü olmayan bir yenilgi” dedi. Gazete, Almanya’nın net biçimde daha kaliteli bir grup manzarası sergilediğini, İtalya’nın “kafası karışık, tartışmalı tercihler ve banal yanlışlar yapan” bir grup olduğunu belirtti.

Tuttosport gazetesi de sürmanşetten “Mavi felaket. 5 adım geriye” başlığını kullandı.

La Repubblica da sonucu “felaket”, “zavallı İtalya” üzere tabirlerle maç sonucunu yorumladı. İtalya’nın Finalissima’da (Güney Amerika ve Avrupa kıtalarının şampiyonlarının karşılaştığı müsabaka) Arjantin’e 3-0 yenildiğini de hatırlatan gazete, “Hezimet tekrarlandıysa bunun nedeni tekniktir” dedi.

Getty Images İtalya Teknik Yöneticisi Roberto Mancini’ye (en sağda) istifa davetleri yapıldı

“İtalya modül parça oldu” başlığını kullanan La Stampa, “Almanlar birinci defa resmi bir karşılaşmada bizi 90 dakika içinde yendi” diye yazdı. Dünya Kupası’ndan da elenen İtalya’nın “havasının söndüğü” yorumunu yaptı.

Sosyal medyada da çok sayıda kullanıcı, ulusal ekibin EURO 2020 şampiyonluğunu hatırlatarak son vakitlerde alınan yenilgilerin yarattığı tezata dikkat çekti.

Bazı toplumsal medya kullanıcıları da Teknik Driektör Mancini ile Futbol Federasyonu Lideri Gravina’ya istifa daveti yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.