Kemik nakli olan ‘Garip’ doğaya salındı

Geçen yıl mayıs ayında doğada yaralı bulunarak Bingöl Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne götürülen şahin, tedavisini ve ameliyatını yapan Dr. Öğretim Üyesi Sami Ünsaldı’nın bakımı sonucu sağlığına kavuştu.

Kanadına ‘manşon’ usulüyle başka kanatlı bir hayvanın kemiği nakledilen ve ‘Garip’ adı verilen şahin, 1 yıl süren tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından doğal yaşam alanına salındı.

Ünsaldı, ‘manşon’ usulüyle naklettikleri kemiğin çok hafif olduğu için şahine doğal gibi hissettirdiğini belirterek kanadı bandaja almadıklarını söyledi.

Bandaja alınan hayvanların psikolojik bunalıma girdiğini ve dolayısıyla ölüm oranının fazla olduğunu kaydeden Ünsaldı, şöyle konuştu:

“Kemik manşonun çok hafif olması dolayısıyla hayvan anesteziden uyanınca kendisini daha hafif hissediyor. 15 ve 30 gün aralığında radyografisini alıyoruz bu hayvanların. Tamamen kemik oluşumun nasıl olduğunu anlamak için. Bu hayvanın bizde uzun süre kalmasının nedeni kış araya girdi, bu nedenle salamadık. Kendisini sıcak ülkelere götüremezdi. Bingöl dağında doğaya saldık, hayvan rahat uçtu biz de rahatladık.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir