Kovid-19’un Çin’de Bir Laboratuvardan Sızdığına Da…

Tüm dünyanın ortak sorunu olan ve bir süredir kökenine dair araştırmalar yapılan koronavirüs salgınıyla ABD raporu yayınlandı. Raporda virüsün Çin’deki laboratuvardan sızdığı iddia edildi.

Bir süredir dünyanın gündeminde olan koronavirüs salgını çıktığı günden beri ciddi kayıplara neden oldu. İlk olarak Çin’de görülen ve daha sonra hızlıca tüm dünyaya yayılan salgın hakkında araştırma yapan ABD, raporunu yayınladı. Raporda salgına neden olan virüsün laboratuvarda üretildiği iddia yer aldı.

KOVİD-19 VİRÜSÜ LABORATUVARDA MI ÜRETİLDİ?

Wall Street Journal’ında yer alan habere göre, salgının başından beri virüsün kökenini araştıran ABD’nin raporunda, virüsün Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan sızmış olması makul bir varsayım olarak kabul edildi.

Amerika Birleşik Devleti’ne bağlı laboratuvarda yapılan çalışmada, koronavirüs salgının çıkışına dair özel bir çalışma yürütülüyordu. Bu çalışmalar doğrultusunda hazırlanan raporda, virüsün Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan sızmış olmasının olası olduğu iddia edildi ve bu iddianın detaylıca araştırılması talep edildi.

Wall Street Journal gazetesinin kaynaklarına göre, koronavirüsün kökenine dair yapılan araştırma Kaliforniya’da bulunan Lawrence Livermore Ulusal Laborotuvarı tarafından geçtiğimiz yılın mayıs ayında hazırlanmaya başlandı. 

Eski ABD Başkanı Trump, salgın sonrası yaptığı çalışmalarda virüsün Çin’de üretildiğini ve bilerek tüm dünyaya yayıldığını iddia etmiş ve araştırmalara başlamıştı. 

ARAŞTIRMALAR GEN ANALİZİNE DAYANIYOR

Ortaya atılan haberin detayında, Lawrence Livermore’un araştırmasındaki tespitler kovid-19 virüsünün gen analizine dayandırılıyor.

Lawrence Livermore labarotuvarı ise ortaya atılan haberlere dair henüz bir açıklama yapmadı.

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, istihbarat teşkilatlarının koronavirüs salgının nasıl ortaya çıktığı konusunda iki iddiayı değerlendirdiğini ifade etmişti. Buna göre ilk varsayım virüsün laboratuvarda yaşanan bir kazada, diğeri ise enfekte olan bir hayvan ile insanın teması sırasında ortaya çıktığı. Fakat yapılan çalışmaların tamamlanması bu iddialarında kesinleşmemesine neden oluyor. 

ABD hükümet kaynaklarından yayınlanan bilgiye göre, eski başkan Trump döneminde hazırlanan diğer bir gizli istihbarat raporunda da Çin’in Vuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışan üç araştırmacının 2019 Kasım ayında ağır rahatsızlık geçirerek hastaneye başvurduğu iddiasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir