Musk, Twitter hesabını kapatması için bir gence 5 bin dolar teklif…

Protocol isimli bir teknoloji platformunun haberine göre Elon Musk, ‘ElonJet’ isimli bir sosyal medya hesabının özel jetinin hareketlerini izlemesinden rahasızlık duydu.

91 bin takipçili hesap, kamuya açık hava trafiği verilerini takip eden botları kullanarak Musk’a ait özel jetin dünya çapındaki her hareketini izlediği bildirildi.

Protocol’ün haberine göre Musk, ElonJet hesabını yöneten 19 yaşındaki Jack Sweeney’e “Bu hesabı kaldırabilir misin? Bu bir güvenlik riski” mesajı attı.

Musk’ın bu talebine Sweeney’in yanıtı, “Kaldırabilirim, ama eğer şaka yapmıyorsan bu sana bir Model 3 otomobile mal olacak?” oldu. Musk ise bu soruya, “Bir çılgın tarafından vurulma fikrinden hoşlanmıyorum” yanıtı verse de, ilerleyen mesajlarda Sweeney’e 5 bin dolar teklif etti.

Üniversite öğrencisi olan Sweeney, bu teklifi 10’a katlayarak, “50 bin dolara çıkarma şansımız var mı? Üniversite harcamalarıma büyük destek olurdu ve muhtemelen bu sayede bir araba alabilirdim, hatta belki bir Model 3 alırdım” dedi. Habere göre Musk bu miktarı düşüneceğini söylediği belirtildi ancak henüz Sweeney’e herhangi bir para aktarımı olmadı.

Sweeney Musk’a ElonJet hesabının kullandığı verileri nerede bulabildiğini de söyledi. Özel jetinin hareketlerini takip etmeyi mümkün kılan bu verileri elde etmenin bu kadar kolay olmasına Musk’ın şaşırdığı ve “Hava trafik kontrolü çok ilkel” dediği belirtildi.

Haberde ayrıca, Sweeney’in hesabı silmek için ödeme yapmak yerine Musk’ın CEO’su olduğu şirketlerde staj yapabileceğini söyledi. Ancak bu mesaja Musk’tan yanıt gelmedi.

Independent’a konuşan Sweeney, en son geçen hafta mesajlaştığı Musk’tan neden yanıt alamadığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Muhtemelen benim bir parçamı istemiyor çünkü FAA PIA programı aracılığıyla bana daha fazla engelleme yaptı. Ama bu da botumu durdurmaz, sadece işini zorlaştırır.”

Musk geçen ay yaptığı bir açıklamada, seyahat planlarını takip eden sosyal medya hesaplarının “bir güvenlik meselesi haline geldiğini” ifade etmişti.

Related Posts

Yüzüklerin Efendisi Filmleri vs Dizisi Kıyaslaması

Bizi bulunduğumuz yerden çok daha farklı bir evrene; ölümsüz elflerin yaşadığı diyarlardan güçlü cücelerin büyük yeraltı şehirlerine götüren …

iPhone 15 ne zaman çıkacak? Özellikleri ve fiyatı nasıl olacak?

Amerika’nın teknoloji devi Apple, 7 Eylül’de yeni iPhone’larını tanıttı. Dört iPhone 14 modeliyle karşımıza çıkan Apple, merakla beklenen …

Yanarken dumansız olan mumlar, neden söndürüldüğünde duman çıkarır

Mumların farklı özelliklerinden biri de yanmalarına karşın duman çıkarmamalarıdır. Lakin mumlar, söndürüldüklerinde duman çıkarmaya başlar …

Motorin ve Benzine İndirim Geliyor – 3 Eylül

Rusya-Ukrayna savaşının ardından yükselen küresel akaryakıt fiyatları son aylarda düşmeye devam ederken bugün ülkemizde bir indirim haberi daha …

Twitter’a ulusal güvenlik suçlaması!

Peiter “Mudge” Zatko’ya göre, Twitter’ın diğer ülkelerle olan ilişkileri ABD’nin ulusal güvenliğini riske atıyor olabilir. CNN tarafından …

Google Türkiye tek başına 6 tane Tüpraş yapıyor!

Google’ın ne kadar büyük ve önemli bir teknoloji devi olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ancak şirketin Türkiye ayağının yani Google Türkiye’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.