Nazım Hikmet’in yanında biz şair bile değiliz diyen Pablo Neruda, 118 yaşında

Pablo Neruda, Şili’de demiryolu çalışanı bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak 12 Temmuz 1904’te dünyaya geldi.

Şiar, annesini çok küçükken kaybetti. 13 yaşındayken lokal La Manana gazetesindeki birtakım makalelerle katkıda bulunmaya başladı.

1920’de Selva Austral isimli edebiyat mecmuasında Pablo Neruda ismiyle yazmaya başladı. Şair, bu takma ismi Çek şair Jan Neruda’da anısına seçmişti. Daha sonra bu isim yasal ismi olarak kalmıştır. Birinci kitabı Crepusculario 1923 yılında yayınladı.

Sonraki sene şairin en tanınmış ve pek çok lisana çevrilmiş olan yapıtlarından Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Müzik (Veinte poemas de amor y una canción desesperada) basıldı.

Ezoterik sürrealist şiirler

Edebi çalışmalarına devam ederken, bir yandan da Santiago’daki Şili Üniversitesi’nde Fransızca ve pedagoji okudu.

1927-1935 ortası hükümetin elçisi oldu ve Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid’te misyon yaptı. Bu periyotta yazdığı şiirler ezoterik sürrealist şiir kitabı Residencia en la tierrad toplandı.

İspanya İç Savaşı ve García Lorca’nın mevti onu çok etkiledi ve evvel İspanya sonra da Fransa’da Cumhuriyetçi harekete katılmasına neden oldu.

Pek çok lisana çevrilen şiirler

1939’da Paris’te İspanyol göçmenler için konsolosluk vazifesine getirildi. Meksika’daki konsolosluk vazifesi sırasında Canto General de Chile’yi yazdı.

Bu yapıtta bütün Güney Amerika kıtasının tabiatı, insanları ve tarihi yazgısı epik şiir biçiminde anlatılmaktadır.

Eser, 1950’de Meksika’da basılırken, Şili’de de el altından yayınlandı. Yaklaşık 250 şiirin yer aldığı eser, on kadar lisana çevrildi ve bu çeviriler yüzünden Neruda elçilik yaptığı ülkelerde zorluklar yaşadı.

Öne çıkan siyasi duruş

Yaşamı boyunca güçlü siyasi duruşuyla tanınan Neruda, ülkesindeki ve İspanya’daki faşizme karşı durdu.

1970 yılında Şili başkanlığına aday gösterilmiş, lakin daha sonra lider seçilen Salvador Allende’yi destekledi.

Nobel’e bedel görüldü

Ünlü şair, 1971 yılında edebiyat kolunda Nobel Mükafatı aldı. 1972 yılında sıhhat meseleleri nedeniyle elçilik misyonunu bırakarak Şili’ye döndü.

Pablo Neruda öldü

Ünlü şair 23 Eylül 1974’te Santiago’da hayatını kaybetti.

Related Posts

Sanatçıların skandal davranışlarına Demet Akalın bir yenisini ekledi!

Önceki gün bir mekanda sahne alan Demet Akalın, skandal bir harekete imza attı. Sahneye gelen alkollü içkiyi beğenmeyen Akalın, elindeki bardağı …

Kardeşi Selçuk Tektaş’ı kaybeden Alişan’dan yürek yakan paylaşım!

Temmuz ayında koronavirüs nedeniyle kardeşi Selçuk Tektaş’ı kaybeden Alişan, kardeşinin ölüm yıldönümüne bir gün kala yaptığı paylaşımla …

Emilia Clarke geçirdiği sağlık sorununu ilk kez anlattı! Konuşması bile mucize

Dünyada büyük ses getiren dizi “Game Of Thrones” un başrolü olan İngiliz oyuncu Emilia Clarke, yaşadığı sağlık sorununun ardından hala …

Zuhal Topal ‘Neyim eksik’ dedi bombayı patlattı! Olay poz

Evlenme programında sonra yemek programına transfer olan Zuhal Topal, yakın dostu Müge Anlı’nın nikahından sonra soluğu ailesiyle Kıbrıs’ta aldı …

Munzur Kitap Günleri başladı: Kitapla Yaşa, Kitapla Yaşat

Tunceli Belediyesi ile Yay-Koop paydaşlığıyla düzenlenen ‘Munzur Kitap Günleri’ başladı. 84 yayınevinin katılacağı açıklanan ve “Kitapla Yaşa …

Asla yalnız yürümeyeceksin: Arkeolojide taciz mağdurları

Çiler Çilingiroğlu* “Gecenin bir vakti hafriyat lideri, bayan öğrencinin kaldığı odaya zorla girmeye çalıştı. Ortaya öbür bir bayan arkadaşımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.