Nesli tükenme tehlikesi altındaki ceylanlar için 7/24 ‘doğum’ nöbeti

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne (DKMP) bağlı 20 bin 504 hektarlık Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, doğal yaşam alanıyla birçok yabani hayvana ev sahipliği yapıyor.

Doğal yaşam ortamları bozulduğu için nesli tükenme tehlikesi altında olan “gazella marica” türü ceylanlar, Doğa Koruma Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğü bünyesindeki 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu’nda koruma altına alınarak çoğaltılıyor. Şu anda istasyonda 174 ceylan bulunurken, yaban hayatı geliştirme sahası ile diğer alanlardaki ceylanlarla sayı daha da artıyor.

Bölgedeki ceylanlar sıkı bir şekilde korunurken, özellikle üreme dönemlerinde yavruların zarar görmemesi ve çalınmaması için DKMP ekiplerinin denetimleri daha da sıklaşıyor.

Merkezde 7 gün 24 saat nöbet tutan ekipler, bölgeyi termal kameralar, dron, dürbün ve arazi araçlarıyla tarayarak herhangi bir olumsuzluğa fırsat vermiyor. En küçük hareketliliği bile arazi araçlarıyla anında bölgeye giderek yerinde değerlendiren ekipler, kaçak avcılara göz açtırmıyor.

– “TÜM ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİMİZİ ALDIK”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürü Onur İnan, AA muhabirine, doğadaki tüm canlılar gibi ceylanların da kendileri için çok önemli ve değerli olduğunu söyledi.

Koruma altındaki ceylanları dışarıdan gelecek müdahalelere karşı korumak için 7 gün 24 saat boyunca ekiplerin sahada görev yaptığını anlatan İnan, şöyle devam etti:

“Ceylanların gebelik ve doğumu yaklaştığı bu dönemde koruma ve kontrol faaliyetlerine ağırlık verdik. Av koruma memurlarımız ve saha bekçilerimizden oluşan yaklaşık 30 personelimiz görev alıyor, kolluk kuvvetleri, köy halkı ve muhtarların destekleriyle koruma kontrol faaliyetlerini sürdürüyoruz. Bu yıl 2 termal kamera ve termal kameraya sahip olan dron ile ekipmanlarımızı daha da güçlendirdik. Tüm önleyici tedbirlerimizi aldık.”

İnan, ceylanların gebe ve doğum yaptığı dönem olması dolayısıyla ekip sayılarını arttırdıklarını belirterek, “İçinde bulunduğumuz dönemde ekiplerimiz 7/24 mesai mefhumu gözetmeden memurlarımız, saha bekçileriyle beraber görevlerinin başında bulunuyor. Yöre halkı farklı bir durum olduğunda çağrı merkezi aracılığıyla bize ulaşıyorlar, biz de gerekli ekiplerimizi yönlendiriyoruz ve müdahale ediyoruz.” diye konuştu.

Related Posts

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu açıkladı! ‘Ev sahipliğine hazırız’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Avrupa Kulüpler Birliği’nin 28. Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Kasapoğlu’nun …

İsrail Başbakanı Lapid’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Fenerbahçe ile ilgili berbat anılarım var

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de FIFA Lideri Gianni Infantino ile sohbet ederken İsrail Başbakanı Yair Lapid’in gelmesiyle …

Yeni Akit’in gaye gösterdiği Doç. Dr. Kadir Dede’nin misyonuna son verildi

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi Kısım Lider Yardımcısı Doç. Dr. Kadir Dede’nin misyonuna, 2013-2016 yılları ortasında …

İran’daki deprem Van’da hissedildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre saat 20.57’de merkez üssü İran’ın Hoy kentinde yerin 7.4 …

MİT’ten Kuzey Irak’ta operasyon: 6 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Pelosi’nin Ermenistan ziyaretinde çevirmen krizi! Tam konuşma yapacakken tercümanın olmadığı fark edildi

Tayvan ziyaretiyle ABD ile Çin arasında küresel kriz yaratan ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin yeni durağı Ermenistan oldu. Pelosi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.