Sabah, gazeteci kurumlarına tepki gösterdi

“Almanya’da SABAH’a baskın infiale yol açtı! TGC yine 3 maymunu oynadı” başlığını atan Sabah Gazetesi, bu operasyon için “Basın özgürlüğünü ayaklar altına alan operasyon” olarak tanımladı.

Haberi, “Basın özgürlüğü konusunda Türkiye’ye ders vermeye kalkan Almanya’da, firari FETÖ’cülerin ihbarıyla SABAH çalışanlarının evlerine şafak vakti yapılan hukuksuz baskın infiale yol açtı. Türkiye ve Almanya’da gazetecilik meslek örgütleri ayağa kalktı. Basın özgürlüğünü ayaklar altına alan operasyonun, seçim odaklı olarak FETÖ’cüleri kollamak için yapıldığı da ortaya çıktı” spotuyla veren Sabah Gazetesi, operasyonun, firari FETÖ’cü Cevheri Güven’in şikayeti üzerine yapıldığını iddia etti.

Temsilcilerinin yaklaşık 9 saat gözaltında kaldığını belirten Sabah Gazetesi, operasyonu, “Maksatlı” olarak tanımladı.

“Basın özgürlüğünü ayaklar altına alan Almanya’ya tepki yağdığını” öne süren Sabah, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’un Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını ve Türkiye’nin tepkisinin iletildiğini yazdı.

Büyükelçi Schulz ile bakanlıkta yapılan görüşmenin arka planına ulaştığını kaydeden Gazete’ye göre, Enformasyon Genel Müdürü ve Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, Büyükelçi Schulz’a “Eğer gezetecilerle ilgili bir iddia varsa bunun öncelikle ifade alınarak soruşturulması gerektiği ve Türkiye’de yapılan 14 Mayıs seçimlerinin hemen ardından Türk gazetecilerin bu şekilde gözaltına alınmasının maksatlı bir tavır olarak değerlendirildiğini” söyledi.

Yaşananların basın ve ifade özgürlüğünün ihlali olduğu, Almanya’dan uluslararası yükümlülükler çerçevesinde hareket etmesinin beklendiği iletildi. Alman Büyükelçi Schulz’un ise, buna karşılık “basın özgürlüğünün sınırsız olmadığını” belirttiği ve sürecin Alman kanunlarına göre ilerlediğini dile getirdiği kaydedildi.

İsmail Erel, “Hangi Alman gazeteciyle veya hukukçuyla konuştuysam, bunun bir Alman gazeteciye yapılmasının düşünülemeyeceğini söylediler. Ağır suçlu gibi muamele görmek ki ortada bir suç yok. En az 20 polisle evin basılmasını gerektirecek tek bir gerekçe yok ortada. Hukuk mücadelesini başlatacağız. Teknik ekipmanın elimizden alınması suretiyle çalışmamızın engellenmesini kınıyorum” dedi.

Cemil Albay ise, “Evde gözaltında tutulduğum sırada aramanın boyutunu tam olarak anlayamamıştım. Eve gidip komşulardan dışarıdaki durumu dinledim. ‘Tüm evin etrafı polislerce sarılmış, cadde kapatılmıştı. Her köşeden polis çıkıyordu. Terör baskını sandık’ dediler. Baskında konuyla hiç alakası olmayan eşimin eşyalarının aranması, cep telefonu ile bilgisayarına bile el konulması şaşırtıcı” dedi.

GECİKMELİ UYGULANAN KARAR

Habere göre, Almanya Mahkemesi’nin Erel ve Albay hakkında verdiği arama kararı 1 Şubat 2023 günü verdi. Ancak karar 17 Mayıs günü uygulandı. AFP’ye konuşan Alman savcı ise gazetecilere, “kişisel bilgileri tehlikeli olacak şekilde yayma” suçlaması yöneltildiğini söyledi.

BAKAN’DAN AÇIKLAMA

Gazete, Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuya ilişkin açıklamasını da haberine ekledi. Çavuşoğlu, “Bu hadise basın ve ifade özgürlüğü konusunda tüm dünyaya ders vermeye kalkan Almanya‘nın çifte standardını ortaya koymuş oldu. Türkiye‘de PKK’ya destek veren, Türkiye’deki darbe girişimini planlayan gazetecilerle ilgili soruşturmalar devam ederken basın özgürlüğü konusunda bize ders vermeye kalkışanlar, FETÖ’cülerin ihbarı üzerine SABAH Gazetesi’ne baskın düzenliyorlar. Baskın yapıyorsunuz, gözaltına alıyorsunuz, sonra serbest bırakıyorsunuz. Amaç gözdağı vermek, sindirmek” diye konuştu.

“TGC’DEN AÇIKLAMA YOK”

Haberinde TGC’ye sitem eden Sabah Gazetesi, “Her fırsatta basın özgürlüğü konusunda sayfalar dolusu açıklamalar yayınlayan bazı meslek kuruluşları SABAH’a yönelik hukuksuz operasyona sessiz kaldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi gibi meslek örgütleri başta olmak üzere bazı meslek kuruluşlarının sessizliğe bürünmesi, basın özgürlüğü konusundaki çifte standardı gözler önüne serdi.” İfadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir