Son dakika: DBP’li Saliha Aydeniz hakkında yeni gelişme

İstanbul Kadıköy’de düzenlenen aksiyonda, vazifeli polis memuruna yumruk atan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ait yeni bir gelişme yaşandı.

Son olarak, Aydeniz’in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ait karma kurulun, perşembe günü toplanacağı açıklandı.

NE OLMUŞTU?

12 Haziran’da Kadıköy’de “Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunmak için Gemlik’e yürüyoruz” ismi altında yapılan aksiyonda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in bir polise yumruk attığı tezi üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti.

Başsavcılık, Aydeniz hakkında “görevli polis memuruna mukavemet” cürmünden soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık daha sonra olayla ilgili olarak Ceza Muhakemesi Kanunu’nda belirtilen “Seçimden evvel yahut sonra bir cürüm işlediği ileri sürülen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve bu yer ağır ceza mahkemesine aittir” kararı uyarınca soruşturma evrakı hakkında yetkisizlik kararı vermişti.

Aydeniz’le ilgili soruşturma evrakı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti.

ERDOĞAN ‘TALİMAT’ VERMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin küme toplantısında, Saliha Aydeniz için “Kadıköy’de işlenen rezaletin başrolünde yer alan kelamda milletvekili, yanında yer alan milletvekillerinin geçmişte hangi karanlık niyetlere alet olduklarını düzgün biliyoruz. Bu bayanın evrakı çok kabarık. Kendisinden bu ihanetinin bedelinin hukuk önünde sorulmasının takipçisi olacağız. Hızla dokunulmazlığının kaldırıp bu çeşitlerinin bu kutlu çatı altında yer almalarının mümkün olmadığını bizler ortaya koyuyoruz” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.