Ticaret Bakanı Muş, DTÖ doruğunda acil davette bulundu

DTÖ’nün Cenevre merkezinde düzenlenen 12’nci Bakanlar Konferansındaki konuşmasında Muş, Kovid-19 sonrası global ekonomik kalkınma, global besin krizi ve DTÖ ıslahatı gündemlerine değindi.

Muş, 11’inci Bakanlar Konferansından bu yana dünyanın eşsiz zorluklara şahitlik ettiğini anımsatarak, “Küresel salgın yalnızca sıhhat hizmetlerimizi değil birebir vakitte global iktisat ile ticari ve toplumsal sistemimizi derinden etkiledi. Global ticaret ve büyümede önemli düşüşler gözlemlendi.” dedi.

“ÖNLEYİCİ ÖNLEMLER SAYESİNDE GÜÇLÜ TOPARLANDIK”

Kovid-19’un birinci vakitlerde her ülke üzere Türkiye’yi de ekonomik olarak olumsuz etkilediğini kaydeden Muş, “Önleyici ekonomik ve toplumsal siyasetler sayesinde Türkiye geçen yıl yüzde 11, bu yılın birinci çeyreğinde de yüzde 7,3’lük büyümeyle güçlü bir toparlanmayı başardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Muş, Kovid-19 ve bölgesel tansiyonların beklenmedik sonuçlarının global bir ekonomik buhrana yol açtığını belirterek, “Mevcut gerileme karşısında global paha ve tedarik zincirlerinin etkililiği ve güvenliği tekrar ele alınmalıdır. Besin ve tıp üzere aşikâr başlı hayati ehemmiyet taşıyan kesimlerde stratejik özerkliğin değeri tekrar keşfedilmektedir.” tabirini kullandı.

Bu zorlukların birebir vakitte global alanda iktisat ve ticaret idaresinin değerinin göstergesi olduğuna dikkati çeken Muş, “Küresel meseleler global tahliller gerektirmektedir. Bu yüzden tıbbi ve jeopolitik krizlerin global bir iktisat ve besin krizine dönüşmesinin önüne geçmek için birlikte çalışmalıyız.” dedi.

“KAPSAYICI BİR ISLAHAT SÜRECİNİ İVEDİLİKLE BAŞLATMALIYIZ”

Muş, mevcut global sıkıntıların çözülebilmesi için DTÖ’nün merkezde olduğu, kurallara dayalı, hür, öngörülebilir, adil ve kapsayıcı bir çok taraflı ticari sistemin benimsenmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Türkiye olarak DTÖ’nün ıslahata gitmesinin uzun müddettir beklenen ve salgın sonrası devrin en değerli gündemlerinden biri olduğuna inanıyoruz. Bariz amaç ve somut çalışma planlarının olduğu kapsayıcı ve istikrarlı bir ıslahat sürecini ivedilikle başlatmalıyız.” davetinde bulundu.

DTÖ’nün mevcut Uyuşmazlıkların Halli Sistemi ve Temyiz Organının işlevsizliğinin kabul edilemez olduğunun altını çizen Muş, ıslahat gündeminde bu organların yapısının değiştirilmesine öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

DTÖ DAHA TESİRLİ TAHLİLLER SUNMALI

Muş, bir başka ıslahat gündemi olarak DTÖ kanunnamesinin bugünün global ticari kaidelerine nazaran güncellenmesi, son olarak da DTÖ’nün zorlayıcı global sıkıntılara daha tesirli tahliller sunması gerektiğini açıkladı.

12. Bakanlar Konferansında Kovid-19 ve sonrası periyoda ilişkin daha tesirli uğraş kararları beklediğini belirten Bakan Muş, “Aşılar için fikri mülkiyet hakkından feragat edilmesi, bu süreçte DTÖ’nün rolünü daha değerli hale getirecektir.” dedi.

Muş, iştirakçi ülkelere global tarım ticareti akışının daha düzgün ve problemsiz hale gelmesi için uğraş sarf etme davetinde bulundu.

– Son yılların en değerli toplantısı

Konferansta, DTÖ üyesi ülkelerin bakanları tarafından Örgütün Kovid-19 salgını ve tesirleriyle çabadaki rolü, tarım, besin krizi, Ukrayna’daki savaş, balıkçılık sübvansiyonları ile Örgütün ıslahatı hususları ele alınacak.

Örgütün son dört buçuk yıldaki en kıymetli aktifliği olarak gösterilen konferansa, DTÖ üyesi 164 ülkeden yaklaşık 100 bakanın katılacağı açıklandı.

15 Haziran’da sona erecek konferansta Türkiye’yi Ticaret Bakanı Mehmet Muş temsil ediyor.

Bakan Muş, ayrıyeten farklı ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.