Yapay Zeka Fırtınası İnsanları İşlerinden Edebilir: ChatGPT’den Meslek Grupları Nasıl Etkilecek?

Yapay zeka teknolojisinin ne kadar hızlı geliştiğinin farkındasınızdır. Geçtiğimiz günlerde ChatGPT çılgınlığının yeni ürünü GPT-4 piyasaya sürülmüştü ve yapay zekanın kod yazmaktan internet sitesi oluşturmaya birçok alanda kullanılabileceğini görmüştük. Hal böyle olunca ‘Yapay zeka insanları işlerinden mi edecek?’ sorusu da sorulmaya başlandı. Gelin bu konuyu masaya yatıralım. Hadi buyurun ?

Kaynak: https://www.businessinsider.com/chatg…

OpenAI’nin ChatGPT’si, fırtına gibi esiyor desek yeridir!

Yapay zekanın da neredeyse yapamadığı hiçbir şey yok! ChatGPT şu ana kadar tıp fakültesi sınavlarını, yazılım mühendisi kodlama mülakatlarını ve baro sınavını başarıyla geçti.

Ayrıca yalnıza OpenAI değil, birçok teknoloji devi de yapay zeka dünyasına adım atmak için kolları sıvıyor.

Google, Microsoft, Huawei, Alibaba ve Baidu gibi teknoloji devleri, gelişen AI sektörüne hakim olmak ve kendi sürümlerini sunmak için yarışıyor.

Geçen yılın Kasım ayında piyasaya sürüldüğünden beri, kod yazmaktan öğrencilerin ödevlerini yapmaya kadar birçok alanda kullanıldı.

Hatta öğretmenler, öğrencilerin yapay zeka kullanarak ödev yapmalarını yasakladı. ‘Bir chatbot ne kadar iyi olabilir ki?’ demeyin. Örneğin, ChatGPT’yi test eden Amazon çalışanları, müşteri desteği sorularını yanıtlamada ‘çok iyi’ bir iş çıkardığını, eğitim belgeleri oluşturmada ‘harika’ ve kurumsal stratejiyle ilgili soruları yanıtlamada ‘çok güçlü’ olduğunu söylediler.

Her şeyden öte ChatGPT, bir yapay zeka aracının ticari olarak benimsenmesinin ilk örneği olabilir ve her geçen gün daha güçlü olduğunu kanıtlıyor.

Ancak bunun gibi teknolojiler bu kadar geniş bir ölçekte benimsendikçe, yapay zekanın kurumsal dünyada insanların yerini alıp almayacağına dair sorular da gündeme geliyor.

Ancak bu yapay zeka sohbet robotlarının da hata payı oluyor bu yüzden bu teknolojilere hâlâ insan yargısının uygulanması gerektiği söyleniyor.

Tahmin edersiniz ki bu kadar hızlı ve etkili bir şekilde gelişen bir teknoloji, ilerleyen zamanlarda insanların yerini de alabilir. Bu yüzden Insider, uzmanlarla görüşüp yapay zeka tarafından değiştirilme riski en yüksek olan işlerin bir listesini derledi. Bakalım bu meslek grupları hangileri.

Teknik işler (bilgisayar programcıları, yazılım mühendisleri, veri analistleri vb.)

Madgavkar, yazılım geliştiricileri, web geliştiricileri, bilgisayar programcıları ve veri bilimcileri gibi teknik mesleklerin yapay zeka teknolojilerine ‘oldukça uygun’ olduğunu ve ‘işlerinin çoğunu değiştirdiğini’ söyledi. Bunun nedeni, ChatGPT gibi yapay zekanın, sayıları göreceli doğrulukla hesaplamada iyi olması ve dakikalar içerisinde işi halletmesi.

Columbia Business School profesörü olan Oded Netzer ise yapay zekanın bu meslek grubuna ait insanların yerini almaktansa onlara yardımcı olacağını düşünüyor.

Medya işleri (reklamcılık, içerik yazarlığı, gazetecilik vb.)

Madgavkar, genel olarak medya işlerinin ChatGPT ve benzer yapay zeka biçimlerinden etkilenebileceğini söyledi. Bunun nedeni, AI’nın metin tabanlı verileri iyi okuyabilmesi, yazabilmesi ve anlayabilmesidir, diye ekledi.

Ekonomist Paul Krugman, New York Times’daki bir köşe yazısında, ChatGPT’nin raporlama ve yazma gibi görevleri ‘insanlardan daha verimli’ yapabileceğini söyledi. Medya endüstrisi, yapay zeka tarafından üretilen içerikle şimdiden denemeler yapmaya başlıyor. Teknoloji haber sitesi CNET, düzinelerce makale yazmak için ChatGPT’ye benzer bir AI aracı kullandı.

Hukuk sektörü işleri (avukat yardımcıları, hukuk asistanları)

Madgavkar, bunun gibi dil odaklı rollerin otomasyona yatkın olduğunu söyledi. ‘Veriler aslında oldukça yapılandırılmış, dil odaklı ve bu nedenle yapay zekaya oldukça uygun’ diye ekledi.

Pazar araştırması analistleri

Pazar araştırması analistleri, verileri toplamaktan, bu verilerdeki eğilimleri belirlemekten ve bulduklarını etkili bir pazarlama kampanyası tasarlamak veya reklamın nereye yerleştirileceğine karar vermek için kullanmaktan sorumludur. Muro, yapay zekanın verileri analiz etmede ve sonuçları tahmin etmede iyi olduğunu söyledi. Muro, ‘Bunlar, AI’ın üstesinden gelebileceğini öngördüğümüz şeyler,’ dedi.

Öğretmenlik

Birçok öğretmen ChatGPT kullanan öğrencilerin ödevlerinde kopya çekmesinden endişe duyuyor, ancak Rochester Institute of Technology’de bilgi işlem ve bilgi bilimleri bölümünde dekan yardımcısı olan Pengcheng Shi’ye göre, öğretmenlerin iş güvenliklerini de düşünmeleri gerekiyor. Shi, New York Post’a ChatGPT’nin ‘zaten dersleri kolayca öğretebileceğini’ söyledi.

‘Bilgi açısından hatalar ve yanlışlıklar olsa da, bu kolayca geliştirilebilir. Temel olarak, ChatGPT’yi eğitmeniz yeterlidir.’

Finans işleri (Finansal analistler, kişisel finansal danışmanlar)

‘Yapay zeka, piyasadaki eğilimleri belirleyebilir, bir portföydeki hangi yatırımların daha iyi ve daha kötü olduğunu vurgulayabilir, tüm bunları iletebilir ve daha sonra, örneğin bir finans şirketinin daha iyi bir yatırım karışımı tahmin etmek için çeşitli diğer veri biçimlerini kullanabilir.’

Müşteri hizmetleri temsilcileri

Muhtemelen bir şirketin müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığınızda bir sohbet robotuyla konuşmuşsunuzdur. ChatGPT ve ilgili teknolojiler bu trendi devam ettirebilir.

Teknoloji araştırma şirketi Gartner tarafından 2022 yılında yapılan bir araştırma, 2027 yılına kadar şirketlerin yaklaşık %25’i için sohbet robotlarının ana müşteri hizmetleri kanalı olacağını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir