Yargıtay, 18 kişinin öldüğü çöken Kur’an kursu davasında kararı 5 yıl sonra bozuldu

Konya’da 2008 yılında, 17 öğrenciyle 1 eğitmenin öldüğü, 29 kişinin de yaralandığı ruhsatsız 3 katlı kız Kur’an kursu binasının gaz sıkışması kaynaklı patlamada çökmesine ait 11 sanığın yargılandığı davada, 9 yıl sonra 3 kişi ceza aldı. İtiraz üzerine Yargıtay 12nci Ceza Dairesi, 5 yıl süren incelemenin akabinde lokal mahkemenin kararını bozdu.

Olay, 1 Ağustos 2008 tarihinde Taşkent ilçesinde, o devir belde statüsünde olan Balcılar Mahallesi’nde meydana geldi. Balcılar Kasabası Okul ve Kurs Talebelerine Yardım Derneği´ne ilişkin Özel Boğaziçi Öğrenci Yurdu´nda sabah namazı için kalkan öğrencinin elektrik düğmesine basmasıyla patlama meydana geldi.

LPG tankından sızan gazın neden olduğu patlamanın şiddetiyle 3 katlı yurt binası yıkıldı. Olayda, 1 eğitmen ve 17 yatılı öğrenci öldü, 29 öğrenci de yaralandı.

Olayın akabinde Yurt Müdürü Hüseyin Çömlek, dernek ve yurt temsilcileri Mehmet Semerci ve Mehmet Göktaş, jandarma tarafından gözaltına alındı.

Mehmet Göktaş sözü alındıktan sonra hür bırakıldı. Hüseyin Çömlek ve Mehmet Semerci ise tutuklandı. Kısa bir mühlet sonra Çömlek ve Semerci de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu.

DAVA 9 YIL SÜRDÜ

Konya 2´nci Ağır Ceza Mahkemesi´nde 2´si bayan eğitmen, 6´sı dernek ve yurt sorumlusu, 3´ü de LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket sorumluları olmak üzere toplam 11 kişi hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin vefatına sebep olma’ cürmünden dava açıldı.

14 Şubat 2017’deki karar duruşmasında yurt müdürü Hüseyin Çömlekçi 10 yıl, LPG şirketinin montaja uygunluk onayını veren yetkilisi İzzet Yanık ile teknik dayanak sorumlusu İbrahim Yılmaz 7şer yıl 6´şar ay mahpus cezası aldı.

Diğer sanıklar dernek ve yurt yöneticilerinden Mümin Eğilmez, Hasan Kosalak, Ahmet Akdede, Mehmet Semerci, Mehmet Göktaş, Abdullah Bostancı, İlhan Biçici ve Ahmet Türkyılmaz beraat etti. Sanıklardan Hasan Kosalak dava sürecinde ömrünü yitirdi.

HER SANIK KENDİ FİİLİ DAVRANIŞINDAN YARGILANACAK

Mağdurların ailelerinin avukatları, karara itiraz etti. Yargıtay, belgeyi inceleme aldı. 5 yıl süren incelemede Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; olayın asıl sorumluları olarak LPG şirketinin teknik genel müdürü, müdür yardımcısı ile teknik dayanak işçilerinin gaz tesisatındaki denetimlerinde eksiklikleri belirleyen hiyerarşik sıralamasındaki 5 kişinin daha olduğunu tespit etti.

Yargıtay 12nci Ceza Dairesi de kararını verdi. Yargıtay, sanıkların her birinin kendi sorumlulukları ve taksirli davranışlarına nazaran yargılanmasına karar verdi. Kararda, “Failin gerçekleştirdiği taksirli davranışa bir diğerinin taksirli davranışının eklenmesi halinde ise kusurun taksimi mümkün olmadığındın, 5237 sayılı TCKnın 22/5 ve 61/1 hususları uyarınca herkesin kendi taksirli fiilinden ötürü kusurun tartısına nazaran ayrıyeten sorumlu tutulması gerekmektedir” denildi.

ÖĞRENCİLERİN HAYATINI HİÇE SAYACAK BİÇİMDE LPG KULLANIMI

Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, yargılama ve olayın meydana gelmesindeki eksiklikleri şöyle açıkladı:

“Mutfağında LPG kullanmak üzere montaj edilen dökme gaz tesisatında, 2 adet regülatör bulunması gerektiği halde sistemde ikinci kademe regülatör bulunmadan sistemin kullanılmasına devam edildiği, gaz yakan aygıtlara gerçek 1200 ila 1300 barlık bir basınçla gaz beslemesi yapılan, yüksek basınçlı sahra ocağı olup, kapalı yerlerde kullanılmaya uygun olmayan ocağın mutfakta kullanıldığı, tesisat ile ocak ortasındaki hortumun standart dışı olduğu ve anılan hortumunun sökülüp takıldığı, 01.07.2008 tarihli denetim raporunda havalandırma menfezinin olmadığı tespit edilen öğrencilere yatılı olarak hizmet sunan yurt olarak faaliyet gösteren binada, uzun müddettir öğrencilerin hayatını hiçe sayacak formda tehlikeli husus statüsünde yer alan LPG kullanımını standartlara ters bir formda, özensiz kullanımına devam edilmesine, yanlışlı kullanımların düzeltilmesinde ısrarcı olunmadan sistemin çalışmasına müsaade verildiği tespit edilmiştir”

“YARGININ OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMADIĞINI GÖRDÜK”

Yargıtay’ın kararını kıymetlendiren Konya Çocuk Hakları Müdafaa Derneği Lideri ve mağdur ailelerin avukat Hakkı Ünalmış şunları söyledi:

“14 yıl içerisinde bütün araştırmalar, soruşturmalar ve yargılamalar. En son Yargıtay 12nci Ceza Dairesi tarafından yine yargılanması şartıyla, bozulmuş olarak geri dönmüştür. Bu da bize bir ümit sağlamıştır.

Her şeye karşın yargının bunun peşini bırakmadığını gördük. Bizim beklentimiz de şudur ki; Yargıtaya verdiğimiz dilekçede de belirttiğimiz LPGnin asıl sorumluları olduğunu sonradan öğrendiğimiz Can Tokdemir, Tuhan Binbaş, İbrahim Yılmaz, Oğuz Cengiz ve Burak Yılmazın yargılama dışında kaldığı dikkate alınırsa, mahkemenin bunlar hakkında da tekrar soruşturma açılmasında önayak olması ve Cumhuriyet Başsavcılığına bu bahiste kabahat duyurusunda bulunmasını beklentimiz içerisindedir.

Yargıtay’ın uzun mühlet bekledikten sonra bu türlü bir karara varması, ölen 18 canın ve 29 yaralının ruhlarına ve vücutlarına serin bir su serptiğini görmüş olduk” dedi. (DHA)

Related Posts

Şevval Beren Memnun’dan altın madalya!

5. İslami Dayanışma Oyunları’nda Şevval Beren Keyifli para yüzme bayanlarda altın madalyanın sahibi oldu. Şevval Beren Keyifli, para yüzme …

ABD’de neler oluyor? Trump’ın evine baskının ardından Kongre üyesi Perry’nin telefonuna el konuldu

Eski ABD Başkanı Trump, dün yaptığı yazılı açıklamada, Florida’daki malikanesinin FBI ajanları tarafından arandığını duyurdu. Eski ABD Başkanı …

Yemen’de çatışmalarda 6 sivil ömrünü yitirdi

Yemen’in güneydoğusunda bulunan Şebve’deki lokal makamlarda vazife yapan bir kaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vilayetteki çatışmaların …

Trabzonspor Enis Bardhi’yi takımına kattı

Transfer çalışmalarını sürdüren Trabzonspor’da orta alana destek yapıldı. Karadeniz takımı Levante’de forma giyen orta saha oyuncusu Enis Bardhi …

Başakşehir – Breidablik rövanş maçı ne vakit, saat kaçta ve hangi kanalda?

UEFA Avrupa Konferans Ligi 3. eleme tipi birinci maçında deplasmanda Breidablik’i 3-1 mağlup etmeyi başaran Başakşehir konutunda rövanş maçına …

Akdeniz ekosistemine ‘izmarit’ tehdidi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Eserleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, öğrencileriyle kentin dünyaca ünlü Konyaaltı Kıyısı’na dalış yaptı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.