YASED Genel Sekreteri Valandova: Türkiye araç bataryası üretiminde üs olabilir

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Serkan Valandova, “Batarya üretimi konusunda ülkemizin avantaj geliştirmesi önümüzdeki dönemde halihazırda güçlü olduğumuz otomotiv sektörü tedarik zincirindeki yerimizi kuvvetlendirecek ve bölgesel bir üs olmamızı sağlayacaktır” dedi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Serkan Valandova, uluslararası şirketlerin son dönemde Türkiye’ye yönelik artan ilgisine ve bu konuda açıklanan yatırım kararlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle teknoloji sektöründe son dönemde Türkiye’ye ciddi yatırımlar gördüklerini dile getiren Valandova; Samsung, Oppo, Xiaomi, Vivo ve TCL gibi dünya pazarında önemli rol oynayan telefon üreticilerinin burada kendilerinin veya yerel ortaklarla iş birliği içerisinde akıllı telefon üretmeye başladıklarını, bazılarının ise başlayacağını söyledi.

Valandova, bu durumun Türkiye’nin hem altyapısı hem de konumunun getirdiği avantajın uluslararası yatırımcılar tarafından görüldüğünün en önemli kanıtı olduğunu kaydederek geçen ay Netaş’ın hissedarı ZTE’nin altyapı sistemlerini Türkiye’de üreteceğini açıkladığını, bu sistemler için yerli malı sertifikası almasının ülke için önemli olduğunu anlattı.

İsveçli mobilya şirketi IKEA’nın tedarik zincirlerini kısaltmak adına Türkiye’den yaptığı üretimi artıracak olmasının ülkenin küresel tedarik zincirlerindeki konumunu vurgulayan bir gelişme olduğunu kaydeden Valandova, Alman ilaç firması Boehringer Ingelheim’in Abdi İbrahim iş birliğinde yürüttüğü yerelleştirme projesinin ilaç sektörü için önemli bir gelişme olduğunu bildirdi.

Valandova, Etap Enjeksiyon ve Etap Doğan Plastik Ambalaj’ın Belçikalı DW Reusables’a satışı ile ilgili sözleşme imzalandığını, gerçekleşen satışın da ülkeye yönelik uluslararası yatırımlar için önem arz ettiğini aktardı.

“Batarya üretiminde lojistik üs olabiliriz”

Serkan Valandova, uluslararası yatırımcıların Türkiye’de hangi sektöre yöneldiklerine ilişkin otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik ile yeniden şekillendiğini, Avrupa Yeşil Mutabakat ile birlikte burada ciddi bir değişim yaşanacağını söyledi.

Valandova, “Özellikle batarya üretimi konusunda ülkemizin avantaj geliştirmesi önümüzdeki dönemde halihazırda güçlü olduğumuz otomotiv sektörü tedarik zincirindeki yerimizi kuvvetlendirecek ve bölgesel bir üs olmamızı sağlayacaktır. Bu çerçevede Ford’un açıkladığı Kocaeli’deki elektrikli araç yatırımının da önem taşıdığını da düşünüyoruz” diye konuştu.++++

YASED’in ‘Güvenli Liman Türkiye’ raporunda özellikle 5 sektörün ülke için tedarik zinciri entegrasyonunda önemli rol oynadığını ortaya koyduklarını dile getiren Valandova, “Bu sektörlerden önceliklendirdiğimiz otomotiv, makine-ekipman ve bilgisayar-elektronikte seçtiğimiz ürünlerde ihracatımızı yüzde 5 artırdığımızda 12 milyar dolara yakın bir yükseliş yaşayacağımızı gösterdik. Kimya ve savunma-havacılık sektörlerimize de ülkemiz için önemli fırsatların altını çizdik” ifadelerini kullandı.

“Paris İklim Anlaşması uluslararası yatırımı artıracak”

YASED Genel Sekreteri Valandova, gelecek dönemde Türkiye’ye yapılan yatırımlarda küresel tedarik zincirindeki kaymaların etkisini göreceklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kaymanın etkisini daha net görebilmemiz için hem mevcut yatırımların genişletilmesi hem de yeni çekilecek yatırımlar için sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm en önemli konulardan biri. Son dönemde yatırımların ve tedarik zincirlerinin ülkemize kaymasını artıracak en önemli gelişmelerden birisinin yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması olacağına inanıyoruz. Bunun yanı sıra Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında öngörülen 2030 ve 2050 hedefleriyle uyumlu ilerlemeliyiz. Türkiye’deki tedarikçilerimizin sürdürülebilirlik kapsamındaki kriterlere uyması YASED olarak bizim için de çok önemli.”

Valandova, uluslararası yatırımcıların dönüşümün başını çektiğini, dolayısıyla tedarikçilerinden de mevcut standartlarına uymalarını beklediğini kaydederek süreci takip edebilmek için küresel tedarik zincirleri ve sürdürülebilirlik platformlarını oluşturduklarını bildirdi.

Related Posts

Bakan Kurum duyurdu: Erdoğan, TOKİ ödemelerinde ‘indirim kampanyası’ açıklayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ’den mesken alan ve borcu devam edenler için bir “indirim kampanyası …

‘Türkiye Rus gazına bağımlılığı bitirebilir’

Türkiye Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi ve global tesirlerini en aza indirmek için elini taşın altına en çok koyan ülke. Rus işgaliyle …

DigitalNote Nedir? XDN Ne İşe Yarar?

DigitalNote Blockchain tarafından kullanılan dijital bir kripto para birimidir. 2014 yılında geliştirilen merkezi olmayan, eşler arası ve güvenli …

Sedat Peker’e önemli mesaj: En yakınındaki ismi teslim ettiler

Gazeteci Erk Acarer, ülkücü mafya Sedat Peker’e yönelik yapılan operasyonun ayrıntılarını paylaştı. Buna göre Peker’in basın danışmanı …

Turizmcilerin ‘yoğun kış sezonu’ beklentisi

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Antalya’da, turist hareketliliği pandemi öncesine döndü. Otellerdeki doluluk nedeniyle eylül ayını da …

Emlak dalında dolandırıcılara dikkat!

Türkiye’deki en büyük kesimlerden biri olan gayrimenkul, global enflasyona karşın 2022’nin birinci yarısında büyümesini sürdürdü. Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.