Yemeksepeti’ne yönelik rekabet soruşturması sonlandırıldı

Rekabet Şurası, Yemeksepeti’nin taahhütlerini kabul ederek soruşturmasını sonlandırdı. Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, Yemeksepeti Elektronik Bağlantı Perakende Besin Lojistik AŞ hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Hakim Durumun Berbata Kullanılması” başlıklı hususunun ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik soruşturma açılmasına karar verilmişti. Soruşturma devam ederken Yemek Sepeti tarafından taahhüt sunma talebinde bulunuldu.

Bunun üzerine gerçekleştirilen taahhüt görüşmeleri sonucu, sunulan en son taslak taahhüt metni, rekabet problemlerini gidermede kâfi görülerek, Konsey kararıyla kabul edildi. Karar doğrultusunda sunulan taahhütler bağlayıcı hale getirilerek, taraf hakkında başlatılan soruşturmanın sona erdirilmesi kararlaştırıldı.

Yemek Sepeti, dar en çok kayrılan müşteri kuralı, mecburî en az sepet meblağı, mecburî joker uygulamalarına son verileceğini ve vale fiyatlandırma siyasetinin ilgili maliyet kalemlerini karşılayacak biçimde sürdürüleceğini taahhüt etti.

Kimi uygulamalar sona erdirilecek

Konseyin duyurusunda, kararın başta restoranlar olmak üzere tüketiciler, rakip platformlar üzere paydaşlar için ne manaya geldiğini anlatan kısa sinema de paylaşıldı.

Buna nazaran, restoranlar kendi satış kanallarında sağladığı avantajları ilgili yemek sipariş platformuna yansıtıp yansıtmama konusunda özgür hale geldi. Ayrıyeten, restoranların zarurî tutulduğu ve maliyetlerinin artışına yol açan kimi uygulamalar da sonlandırıldı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.